Bank Holiday czyli dzień wolny od pracy

Podobnie jak my, Brytyjczycy mają swoje święta państwowe, czyli dni wolne od pracy a są to tzw. Bank Holiday czyli święta bankowe. Pochodzenie nazwy jest dość proste – w te dni banki są nieczynne. Poza bankami, zamknięte są wszelkie urzędy i instytucje a także większość firm usługowych. Kwitnie za to handel często lepiej niż w inne dni (co zrozumiałe, skoro spora część społeczeństwa nie pracuje, ma czas na zakupy) oraz przemysł rozrywkowy, restauracyjny i barowy.

Podobnie jak w Polsce większość tych dni związana jest z konkretną uroczystością państwową lub kościelną. Jeśli jakiś z tych dni wolnych przypadnie w weekend, przenoszony jest na poniedziałek.
Większość świątecznych dni jest taka sama w całym Zjednoczonym Królestwie, jednak poszczególne kraje mają ich różną ilość. I tak w Anglii i Walii każdego roku przypada 8 dni wolnych, w Szkocji 9 a w Irlandii Północnej aż 10!

Dzisiejszy dzień jest przykładem Bank Holiday wspólnego dla całego Zjednoczonego Królestwa. To Early May Bank Holiday. To dziś wszędzie rozpalane są grille, a co aktywniejsi wybierają się na wycieczki bliższe lub dalsze. No i piwo leje się strumieniami a ogródki piwne przeżywają prawdziwe oblężenie. To nic innego, jak zwykła majówka. My mamy 1 i 3 maja, Brytyjczycy mają Early May 🙂

Inne wspólne dla całego UK dni wolne to min. Christmas Day czyli Boże Narodzenie, Boxing Day – drugi dzień świąt, New Year’s Day – Nowy Rok, Good Friday czyli Wielki Piątek (niedawno o nim pisałem) a także Easter Monday to nic innego jak Poniedziałek Wielkanocny.
Pozostałe wspólne dni wolne nie są związane z tak ważnymi wydarzeniami jak te powyżej, są to obok dzisiejszego Early May Bank Holiday:
Spring Bank Holiday coś jakby dzień wiosny, datowany jest na koniec maja i Summer Bank Holiday który ma miejsce pod koniec sierpnia i jest swego rodzaju pożegnaniem lata, a szczególnie wakacji.

Wyżej wymienione dni są jak wspomniałem wspólne dla całego UK. Jednak Szkocja i Irlandia Północna mają kilka dodatkowych dni wolnych od pracy, min. St Andrew’s Day (przełom listopada i grudnia) czy 2nd January (drugi stycznia) w Szkocji albo St Patrick’s Day (Dzień Świętego Patryka – 17 marca) w Irlandii Północnej.

Zazwyczaj każdy Bank Holiday to okazja do znanego nam z Polski „długiego weekendu” i podobnie jak Polacy, co sprytniejsi Brytyjczycy potrafią za pomocą dodatkowych dni urlopowych z długiego weekendu zrobić jeszcze dłuższy, wolny tydzień.

Michał
Założyciel i administrator bloga Ponglish.eu. Na co dzień mieszka i pracuje w Anglii. Borykał się z problemami które sam teraz opisuje na tej stronie. Zadawał w internecie pytania, na które dziś udziela odpowiedzi.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*