Biblioteka, zabytek i Harry Potter – Ponglish w Oxfordzie #6

Jest takie miejsce w Oxfordzie które łączy w sobie ogrom wiedzy, setki lat pisarstwa, przepiękny zabytek i wielomilionowe produkcje filmowe rodem z Hollywood. To Bodleian Library czyli mówiąc po naszemu Biblioteka Bodlejańska.

tolkienZostała założona w 1610 roku ale tradycja przechowywania i katalogowania książek w Oxfordzie jest dużo starsza. Dziś ta główna biblioteka Uniwersytetu Oxfordzkiego jest jedną z najstarszych i największych w Europie. Obecnie cały księgozbiór to ponad 17 milionów woluminów! Łączna długośc półek na której stoją woluminy to ponad 180 km! Mówiąc inaczej: jeśli ustawić półki jedna obok drugiej to żeby przedostać się z jednego końca na drugi trzeba by jechać samochodem jakieś dwie godziny, względnie iść kilka dni…
Skąd taka ilość książek? Otóż od oficjalnego otwarcia biblioteki w 1610 roku, trafia do niej jeden egzemplarz każdej książki wydanej w Wielkiej Brytanii. To właśnie czyni ją prawie największą biblioteką w UK. Prawie, gdyż jedyna większa od niej to Biblioteka Brytyjska znajdująca się w Londynie. Jednak Biblioteka Bodlejańska to nie tylko książki, to ogrom historii. Znaleźć tam można min. rękopisy Tolkiena (tego od Władcy Pierścieni) czy jego odręcznie rysowane mapy Śródziemia! Zresztą tego typu zabytkowych perełek jest tam bez liku.

harry
Sam budynek to piękne zabytkowe budownictwo z niepowtarzalnym klimatem. Na tyle niepowtarzalnym, że raz na czas biblioteka zamienia się w plan filmowy. Kręcono tam min. wiele scen do serii filmów o Harrym Potterze. W tych filmach Bodleian Library grała głownie… bibliotekę Hogwartu. Ale kręcono tam także sceny w sali szpitalnej.
do Biblioteki Bodlejańskiej zawitali także X-meni a także bohaterowie innych filmów i seriali.
Pełną listę planów filmowych znajdziecie tutaj >>>

Jak zwykle na koniec mam dla Was małą galerię zdjęć, a ciekawskich zapraszam na oficjalną stronę biblioteki: www.bodleian.ox.ac.uk

Michał
Założyciel i administrator bloga Ponglish.eu. Na co dzień mieszka i pracuje w Anglii. Borykał się z problemami które sam teraz opisuje na tej stronie. Zadawał w internecie pytania, na które dziś udziela odpowiedzi.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*