FLESZ Wielka Brytania na Olimpiadzie w Rio

Zaczęło się święto wszystkich sportowców i kibiców – Igrzyska Olimpijskie. Nasza reprezentacja zaczęła całkiem nieźle od medalu w pierwszym dniu, przez kilka drobniejszych zwycięstw. Brytyjczycy oczywiście też są obecni i to całkiem głośno. Ale zupełnie inaczej obecni niż na niedawno zakończonym Euro 2016…

Pamiętacie artykuł Anglia, Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo – o co w tym chodzi? Jeśli nie, natychmiast to przeczytajcie. Jeśli już przeczytaliście to wiecie, że UK składa się z czterech składowych: Anglii, Walii, Szkocjii i Irlandii Północnej. Wiecie już, że każdy z tych krajów mimo połączenia w jeden integralny twór państwowy zachował pewną odrębność. Jasno to widać na przykładzie Euro 2016 gdzie wystąpiły reprezentacje Anglii, Walii i Irlandii Północnej (Szkocja niestety się nie zakwalifikowała). Wiecie też, że większość z nich posiada swój mniej lub bardziej oficjalny Hymn (jeśli nie wiecie, to możecie o tym przeczytać w artykule Hymny Narodowe w UK). Wiecie to wszystko? To teraz na chwilę o tym zapomnijcie!

Otóż na Olimpiadzie trudno szukać reprezentantów Anglii, czy Szkocji, trudno doszukiwać się na trybunach flag Walii czy Irlandii Północnej. Sportowcy tych czterech krajów występują pod jedną flagą, którą jest Union Jack i są oni reprezentantami Zjednoczonego Królestwa a nie poszczególnych krajów wchodzących w jego skład. Niezależnie, czy sportowiec pochodzi ze Szkocji czy Walii, reprezentuje barwy Wielkiej Brytanii. A właściwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, bo tak brzmi pełna nazwa reprezentacji (Great Britain and Northern Ireland).

Ja już wiele razy podkreślałem, że w UK jest inaczej i prosto być nie może 😉 Dlaczego na niektórych zawodach występują razem a na innych inaczej? Szczerze mówiąc nie bardzo wiem. Może ktoś z czytelników posiada większą wiedzę w tym temacie i pochwali się w komentarzach? Zachęcam!

Michał
Założyciel i administrator bloga Ponglish.eu. Na co dzień mieszka i pracuje w Anglii. Borykał się z problemami które sam teraz opisuje na tej stronie. Zadawał w internecie pytania, na które dziś udziela odpowiedzi.

2 Komentarze

  1. Michale, czy wiesz może jak sprawa wygląda z Hymnem narodowym. Jeśli załóżmy zawodnik z Irlandii Północnej zdobędzie złoty medal to zostanie mu odegrany Hymn Zjednoczonego Królestwa czy Irlandii Pn?

    • „God Save the Queen” – ten hymn jest odgrywany zawsze, gdy na olimpiadzie złoty medal zdobędzie Brytyjczyk. Nie ważne czy jest z Anglii, Walii czy Irlandii Północnej. Jak napisałem we fleszu – w przeciwieństwie do rywalizacji UEFA i FIFA, na igrzyskach występuje tylko UK, nie poszczególne kraje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*