Guy Fawkes Night

„Remember, remember the fifth of November
The Gunpowder Treason and Plot
I see of no reason
Why Gunpowder Treason
Should ever be forgot (…)”

Nie bez przyczyny zaczynam tego flesza pierwszą zwrotką popularnej angielskiej rymowanki o wydarzeniu które miało miejsce 412 lat temu, ponieważ już za trzy dni Anglicy będą świętować kolejną rocznicę wykrycia tzw. „Spisku prochowego”, który miał miejsce 05 listopada 1605 roku.

W telegraficznym skrócie „Spisek prochowy” był spiskiem utworzonym przez grupę trzynastu katolików, którzy zamierzali  wysadzić Parlament, a konkretnie Izbę Lordów podczas jego uroczystego otwarcia przez nieprzychylnego katolikom króla Jakuba I chcąc w ten sposób pozbyć się znienawidzonego władcy. W nocy z 4 na 5 listopada kiedy to król Jakub I miał uroczyście otworzyć Parlament w piwnicach Parlamentu został znaleziony wraz z 36 beczkami prochu jeden ze spiskowców o imieniu Guy Fawkes. Został on natychmiast aresztowany i stracony.

Właśnie tej nocy kiedy „Spisek prochowy” został udaremniony rozpalono ogniska by świętować ocalenie króla. Od tamtej nocy 5 listopada stał się znany jako „Bonfire Night” i jest obchodzony przez Anglików każdego roku. Podczas „Bonfire Night” w wielu miejscach rozpalane są ogniska  w których spalane są kukły Guya Fawkesa. Ogniskom towarzyszą pokazy sztucznych ogni. Niektóre z dzieci kultywują nawet starą tradycję chodzenia po ulicach z przygotowaną wcześniej specjalnie na tę okazję podobizną Guya Fawkesa zwaną po prostu „The Guy” i proszenia o tzw. „Penny for the Guy”. Dzieci za uzbierane w ten sposób pieniądze kupują fajerwerki. 5 listopada jest również znany jako „Guy Fawkes Night”.

Marcin
Przedstawiciel młodej emigracji jednak nie w UK a... na Islandii! Wielka Brytania leży jednak w kręgu jego zainteresowań zwłaszcza wszelkie aspekty kulturalne i historyczne. Autor cyklu "Ikony Wielkiej Brytanii".

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*