Ikony Wielkiej Brytanii #1 „God save the Queen”

Nie przypadkowo jako tytułu mojego artykułu użyłem słów pochodzących z hymnu narodowego Wielkiej Brytanii – „Boże chroń Królową” gdyż mój wpis, otwierający cykl  „Ikony Wielkiej Brytanii”  poświęcony będzie nikomu innemu jak samej Królowej Zjednoczonego Królestwa – Elżbiecie II. Jej postać jest bez wątpienia największą i najbardziej rozpoznawalną „ikoną Wielkiej Brytanii”. Śmiało można powiedzieć, że Królowa Elżbieta II na przestrzeni lat stała się żywym synonimem Zjednoczonego Królestwa i zapewne dla wielu Królowa Elżbieta i Wielka Brytania to jedno.

Królowa Elżbieta II (Wł. Elisabeth, Alexandra Mary) urodziła się 21.04.1926 roku o 02:40am przy 17 Bruton Street w Mayfair w Londynie. Była pierwszym dzieckiem Księcia i Księżnej Yorku, którzy później zostali Królem Jerzym VI i Królową Elżbietą. Została ochrzczona w prywatnej kaplicy pałacu Buckingham. Na chrzcie otrzymała imię Elżbieta – po swojej matce oraz Aleksandra (Po swojej prababci ze strony ojca – Królowej Alexandrze.) i Maria (Po swojej babci ze strony ojca – Królowej Mary.).
Młoda Elżbieta II uczyła się w domu. Po objęciu tronu przez jej ojca (1936) rozpoczęła naukę historii konstytucyjnej oraz prawa konstytucyjnego. Uczyła się także francuskiego, sztuki oraz muzyki.

W 1947 roku, krótko po powrocie Rodziny Królewskiej z Afryki, zostały ogłoszone zaręczyny księżniczki Elżbiety z porucznikiem Philipem Mountbattenem. Ślub odbył się 20.11.1947 roku w Westminster Abbey (Opatctwo Westminster) w Londynie. Ciekawostką jest fakt, że księżniczka musiała, jak inne panny młode, zbierać talony odzieżowe na Jej suknię. Młoda para spędziła swój miesiąc miodowy w domu Lorda Mountbattena w Broadlands w Hampshire i w Birkhall w Balmoral. Królowa Elżbieta i Książe Filip mają czwórkę dzieci.
Podczas pobytu w Kenii, w środę 06.02.1952 roku Księżniczka Elżbieta otrzymała wiadomość o śmierci jej ojca. Powracającą do kraju, jako Królowa, Elżbietę powitał na lotnisku premier Winston Churchill. Koronacja Królowej odbyła się 02.06.1953 roku w Westmister Abbey. Ceremonii przewodniczył dr Geoffrey Fisher – arcybiskup Canterbury.
Ważną rolą w pracy Królowej jest wspieranie i zachęcanie do działań publicznych i wolontaryjnych. Sama Królowa patronuje ponad 600 organizacjom. Pokrywają one każdy obszar w sektorze dobroczynności i wolontariatu.
Każdego roku Królowa spotyka się z tysiącami osób w kraju i zagranicą. Przed spotkaniem z Królową bardzo często pada pytanie o to jak powinno się zachować? Otóż nie ma żadnego obowiązkowego kodeksu zachowań. Trzeba być po prostu grzecznym. Przy przedstawianiu poprawnym oficjalnym zwrotem do Królowej jest „Wasza Królewska Mość“ („Your Majesty“ )a następnie „Pani“ (Madame)
Jeśli macie ochotę dowiedzieć się troszeczkę więcej o życiu Królowej zapraszam do odwiedzenia oficjalnej strony Monarchii Brytyjskiej. Znajdziecie Cię tam bardzo dokładny życiorys Królowej Elżbiety oraz wiele innych ciekawych informacji z życia Rodziny Królewskiej i dworu. Oficjalna strona monarchi to: www.royal.gov.uk

Marcin
Przedstawiciel młodej emigracji jednak nie w UK a... na Islandii! Wielka Brytania leży jednak w kręgu jego zainteresowań zwłaszcza wszelkie aspekty kulturalne i historyczne. Autor cyklu "Ikony Wielkiej Brytanii".

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*