Ikony Wielkiej Brytanii #13 The Globe theatre cz.1

„ All the world’s a stage, and all the man and women merely players: They have their exits and their entrance”. Nie bez przyczyny rozpoczynam swój dzisiejszy artykuł najbardziej znanym cytatem z szekspirowskiej komedii zatytułowanej: „Jak Wam się podoba” ( Ang. „ As You like it”). W trzynastym odcinku cyklu: „Ikony Wielkiej Brytanii” zapraszam Was do najsłynniejszego teatru na wyspach – zapraszam do The Globe Theatre.

W czasie pierwszych lat panowania królowej Elżbiety I angielskie trupy aktorskie wykorzystywały do swoich występów miejsca takie jak gospody, podwórka przy gospodach, sale szkół wyższych jak również prywatne domy. Tak było do roku 1576  kiedy to aktor-dyrektor James Burbage zbudował teatr w Shoreditch – pierwszy specjalnie skonstruowany teatr w Londynie. W 1580 roku do działającej w teatrze trupy dołączył Shakespeare, a grupa ( później znana jako Chamberlain’s Men, a w końcu jako King’s Men) świetnie prosperowała tam przez 20 lat.

W 1596 roku powstał spór dotyczący przedłużenia dzierżawy i zostały rozpoczęte negocjacje aby nabyć nieużywaną salę w obrębie starego klasztoru Blackfriars, która miała służyć jako kryty teatr. W lutym 1597 roku zmarł James Burbage, a w kwietniu wygasła umowa najmu, ale spór kontynuowano jeszcze przez dwa lata. W tym czasie trupa występowała w pobliskim teatrze Curtain. Grupa szukała radykalnego rozwiązania i w Boże Narodzenie 1598 wynajęła działkę niedaleko the Rose – konkurencyjnego teatru w Southwark. Teatr w Shoreditch został rozebrany a drewno przewieziono przez rzekę. By pokryć koszty nowego teatru Cuthbert i Richard – synowie Jamesa, zaproponowali niektórym członkom trupy udziały w budynku. Jednym z czterech aktorów, którzy zakupili udziały w nowym teatrze był sam Shakespeare. Działający od początku 1599 roku teatr przez 14 lat bardzo dobrze prosperował prezentując wiele wspaniałych sztuk Shakespeare’a.

W 1613 roku podczas przedstawienia „Henryk VIII” wata z armaty  na scenie zapaliła kryty strzechą dach. Cały teatr spłonął doszczętnie w mniej niż dwie godziny.  Teatr został bardzo szybko odbudowany tym razem z dachem z dachówek. Odbudowany teatr pozostał domem dla starej trupy Shakespeare’a aż do zamknięcia wszystkich teatrów pod rządami angielskich Purytanów w 1642roku. Dłużej nie używany został rozebrany w 1644, by zrobić miejsce dla kamienic.

Marcin
Przedstawiciel młodej emigracji jednak nie w UK a... na Islandii! Wielka Brytania leży jednak w kręgu jego zainteresowań zwłaszcza wszelkie aspekty kulturalne i historyczne. Autor cyklu "Ikony Wielkiej Brytanii".

2 Komentarze

  1. Witam,
    Mam w zamiarze pisać prace o teatrze The Globe, jego historii i współczesności. Poszukuje materiałów w języku polskim i angielskim na temat jego budowy i odbudowy, funkcjonowaniu. Byłabym niezmiernie wdzięczna za pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*