Jak wiecie z artykułu Michała połowa redakcji ponglish.eu rozpoczyna właśnie swój urlop, który to stał się okazją do stworzenia nowego minicyklu zatytułowanego „Ponglish w Oxfordzie”. W związku z tym cykl „ Ikony Wielkiej Brytanii” zaprasza na serię artykułów poświęconych temu miastu. Dziś poznacie historię miasta.
Nie można dziś z jednoznaczną pewnością stwierdzić jakie są tak właściwie korzenie miasta Oxford. Istnieją różne idee dotyczące jego genealogii. Średniowieczny historyk John Rous, w swoim dziele zatytułowanym „ Historium Regum Angliae” z 1490 roku, napisał, że Oxford pierwotnie był miastem króla Mempriciusa wybudowanym nad Tamizą gdzieś pomiędzy 1400 a 1500 rokiem p.n.e. Jakkolwiek inni historycy z czasów Rousa skłaniali się bardziej w stronę popularnej legendy według której Oxford w rzeczywistości założyli Trojanie po tym jak wylądowali oni na brytyjskiej ziemi około 1100 roku p.n.e. Podczas gdy może nie być dokładnych podstaw historycznych potwierdzających twierdzenie Rousa czy też legendę trojańską istnieją pewne dowody osadnictwa w Oxfordzie możliwym już 4000 lat p.n.e. Odkryte w mieście znaleziska archeologiczne z epoki neolitu takie jak groty strzał i inne pozostałości z tego okresu pomimo braku bardziej specyficznych lub szczegółowych, dowodów faktycznego osadnictwa w tym czasie, świadczą o tym, że w Oxfordzie przebywała dosyć duża populacja neolityczna.
W czasach rzymskiej inwazji Oxford wydaje się być miastem ignorowanym przez zdobywców. W rzeczywistości kroniki pokazują ( albo raczej nie), że w tych czasach nie było miasta Oxford mimo istnienia dowodów w postaci willi znajdujących się w okolicy wsi razem ze świątynią w pobliżu Woodeaton. Podczas, gdy właściwie Oxford nie został odnotowany jako jakieś ważniejsze centrum przemysłowe w tych czasach to jednak znajdujące się w mieście i okolicy piece ceramiczne, które miały dostarczać ceramicznych naczyń nowym władcom królestwa, są dowodem na istnienie przemysłu. Pomimo, że osadnictwo w Oksfordzie nie było osadnictwem na wielką skalę to garncarstwo było powszechne. W rzeczywistości jest to jeden z najstarszych odnotowanych przemysłów w Oxfordzie.
W epoce Saksońskiej Oxford znany też jako Ohsnafordia zaczyna nabierać duoż większego znaczenia w Brytanii. Rozwój miasta był wysoki w okresie późno saksońskim w szczególności kiedy miasto położone było na głównym szlaku handlowym pomiędzy dwoma potężnymi królestwami Merci i King Alfred’s Wessex.
W latach 1348 – 1350 Oxford został dotknięty przez dżumę. W tym czasie lokalne szkoły posiadały posiadłości wiejskie poza miastem do których mogli uciec uczeni. Jednak zwykli mieszkańcy nie mieli takiej możliwości W rezultacie populacja miasta w okresie zarazy drastycznie spadła. Skorzystały na tym szkoły, które poprzez wykupywanie wolnych własności znacznie poszerzały swój majątek w obrębie miasta.
Pomimo, że samo miasto w okresie wojny domowej wspierało Parlament to potężny uniwersytet był stanowczym Rojalistą w rezultacie czego Oxford podczas tego okresu służył jako baza dla króla Karola.
Po wojnie Oxford bardzo cierpiał za poparcie udzielone rojalistom. W 1650 roku Oliver Cromwell został Kanclerzem Uniwersytetu, a wielu dostojników uczelni zostało zastąpionych zwolennikami Cromwella.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis