Ikony Wielkiej Brytanii #16 Oxford cz.3

We Francji odbywają się właśnie Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. To sportowe święto doskonale nadaje się na tło dzisiejszego artykułu. Po dłuższej przerwie wracamy do artykułów o Oxfordzie. Dzisiejszym artykułem  cykl „Ikony Wielkiej Brytanii”  żegna się z minicyklem „Ponglish w Oxfordzie”, ale oczywiście nie żegna się z czytelnikami ponglisha. Dziś „Ikony Wielkiej Brytanii” zapraszają na artykuł o „The Boat Race”.

„The Boat Race” jest to doroczny wyścig dwóch osad  wioślarskich z uniwersytetów w Oxfordzie i Cambridge, odbywający się na wodach Tamizy pomiędzy Putney, a Mortlake. Doroczna rywalizacja odbywa się w okolicach Wielkanocy. Od drugiego wyścigu w 1836 roku wyścig przeniesiono do Londynu.

Wyścig, który stał się słynną na cały świat sportową rywalizacją między dwoma uniwersytetami po raz pierwszy odbył się w 1829 roku w Henley w wyniku wyzwania jakie rzuciła sobie dwójka starych szkolnych przyjaciół: Charles Wordsworth (Oxford) i Charles Merrivale (Cambridge). Załoga z Oxfordu wygrała z łatwością.

Dystans na którym odbywa się wyścig znany jest jako dystans mistrzowski i wynosi 4 mile 374 jardy lub 6,8 km długości. Załoga, która przed wyścigiem rzut moneta wybierapo której stronie (lub stacji) odbędzie się wyścig . Stacje znane są jako Middlesex i Surrey zarówno z zaletami jak i wadami dla każdej strony ze względu na zakręty na rzece. W 1998 roku osada z Cambridge pokonała dystans w czasie 16 minut i 19 sekund ustanawiając tym samym rekord na tym dystansie.

Od połowy lat sześćdziesiątych w rywalizacji biorą także udział kobiety, które przez wiele lat musiały zmagać się z wrogością ze strony mężczyzn, którzy nie wierzyli w to, że kobiety powinny mieć prawo do tworzenia swoich osad nie mówiąc już o wyścigu. Drużyny konkurują ze sobą w ośmiu wyposażonych we wiosła łodziach wioślarskich, z których każda prowadzona jest przez sternika, który jako jedyny siedzi twarzą w kierunku poruszania się łodzi. Wszyscy członkowie załóg łącznie ze sternikiem są studentami.

Oba uniwerystety posiadają załogi rezerwowe. Oxfordzka męska łódź rezerwowa nazywana jest „ Isis” a uniwersytetu z Cambrigde – „Goldie”.  Analogicznie jest w przypadku osad żeńskich: „Osiris” dla Oxfordu i „Blondie” dla Cambridge. Wyścig łodzi rezerwowych odbywa się na pół godziny przed właściwym wyścigiem. Wioślarze reprezentujący uniwersytet Cambridge (Tak kobiety jak i mężczyźni) występują w jasno-niebieskich strojach natomiast obie reprezentacje Oxfordu w ciemno-niebieskich.

Na chwilę obecną statystyki odniesionych zwycięstw zarówno w sekcji męskięj jak i żeńskiej są na korzyść Uniwersytetu z Cambridge i przedstawiają się następująco:
Sekcja męska:
Cambridge: 82
Oxford: 79
Sekcja żeńska:
Cambridge: 41
Oxford: 30

Wszyscy Ci, którzy chcą zobaczyć wyścig mogą to zrobić przychodząc na brzeg Tamizy, na trasę wyścigu lub mogą zasiąść przed ekranami telewizorów w swoich domach i oglądać transmisję na żywo na kanale BBC1.

Marcin
Przedstawiciel młodej emigracji jednak nie w UK a... na Islandii! Wielka Brytania leży jednak w kręgu jego zainteresowań zwłaszcza wszelkie aspekty kulturalne i historyczne. Autor cyklu "Ikony Wielkiej Brytanii".

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*