Ikony Wielkiej Brytanii #2 Buckingham Palace

W poprzednim artykule przedstawiłem Wam postać Królowej Elżbiety II, która kilka dni temu przeszła do historii Zjednoczonego Królestwa jako najdłużej panujący władca. Dziś opowiem Wam o miejscu które od 1837 roku służyło za oficjalną londyńską rezydencje Brytyjskich władców, a dziś jest administracyjaą kwaterą główną monarchii. Dziś zapraszam Was do Pałacu Buckingham.

Dom tworzący rdzeń architektoniczny obecnego pałacu został wybudowany dla pierwszego księcia Buckingham i Normanby w 1703 roku a zaprojektował go William Winde. Model, który wybrano był dużym trzy piętrowym centralnym blokiem z dwoma mniejszymi bokami służącymi za skrzydła. W 1761 roku Dom Buckinghama został kupiony przez Króla George‘a III dla jego żony Królowej Charlotte. Od tamtej pory budynek stał się znany jako: „The Queen‘s House“ a 14 z 15 dzieci Króla George‘a III urodziło się właśnie tam.

W 1762 roku rozpoczęto przebudowę domu tak by dopasować go do wymagań króla. Przebudowę  prowadzono według projektu Sir Williama Chambersa i kosztowała ona £73.000. Król George IV po wstąpieniu na tron (1820) zdecydował się  przebudować dom na swoją drugą rezydencje używając go w tych samych celach jak jego ojciec Król George III. Pod koniec 1826 roku, kiedy przebudowa trwała, Król zmienił swoją decyzję i z pomocą swojego architekta Johna Nasha przystąpił do przekształcania domu w pałac. Parlament zgodził się na budżet wysokości £150.000 jednak Król przeforsował kwotę £450.000 jako bardziej realistyczną.

Przebudowa pałacu okazała się być bardzo drogim przedsięwzięciem. W 1829 roku kwota wyłożona na ten cel eskalowała do blisko pół miliona funtów, co doprowadziło do tego, że po śmierci George’a IV w 1830 roku jego młodszy brat William IV zwolnił Nasha, a jego miejsce zajął Edward Blore, który dokończył prace.

Król nigdy nie wprowadził się do pałacu. Po mającym miejsce w 1834 roku pożarze Parlamentu zaoferował on pałac na nową siedzibę Izby. Oferta została jednak odrzucona. Pierwszym władcą, a właściwie władczynią, która zajmowała rezydencje była Królowa Wiktoria. Była też ona pierwszym władcą który opuścił Pałac na koronacje.

Przez kolejne lata pałac poddawany zostawał większym bądź mniejszym przebudowom i odnowom. W 1913 roku nadano nowy wygląd fasadzie pałacu. Autorem projektu był Sir Aston Webb. Obecny dziedziniec pałacu gdzie odbywa się zmiana warty powstał w 1911 roku. W tym samym roku ukończone zostały także prace przy bramach i ogrodzeniach. „ The North-Centre Gate” jest obecnie codziennym wejściem do pałacu podczas gdy „The Central Gate” używana jest podczas uroczystości państwowych jak również korzystają z niej strażnicy po zmianie warty. Ostatecznie wszelkie prace zostały zakończone w 1914 roku, tuż przed wybuchem I Wojny Światowej.
Jak wspomniałem na początku artykułu. Pałac Buckingham od 1837 roku służy jako oficjalna lońdyska rezydencja Królowej jak również kwatera główna administracji monarchii. W Pałacu Buckingham mieści się 775 pokoi wliczając w to 19 pokoi urzędowych (State rooms), 52 sypialnie gościnne i królewskie, 188 sypialni dla personelu, 92 biura i 78 łazienek. Budynek ma 108 metrów długości 120m. głębokości i 24m. wysokości. Każdego roku pałac odwiedza ponad 50.000 ludzi będących gośćmi na różnych bankietach czy kolacjach.

Każdego roku, latem (Sierpień, Wrzesień), Królowa opuszcza Pałac i udaje się na wakacje. Wtedy to wszyscy którzy przebywają w Anglii mają okazję odpłatnego zobaczenia części wnętrz Pałacu Buckingham.
Więcej informacji o możliwości odwiedzenia pałacu Buckingham jak również o cenach biletów znajdziecie na: www.royalcollection.org.uk

Marcin
Przedstawiciel młodej emigracji jednak nie w UK a... na Islandii! Wielka Brytania leży jednak w kręgu jego zainteresowań zwłaszcza wszelkie aspekty kulturalne i historyczne. Autor cyklu "Ikony Wielkiej Brytanii".

2 Komentarze

  • Witaj Paulino 🙂
   Cieszę się, że podobał Ci się artykuł o Buckingham Palace. Oczywiście, że będzie więcej artykułów takich jak ten. Mam całą listę tematów, więc zapraszam do regularnego odwiedzania naszej strony jak również do polubienia nas na FB.
   Pozdrawiam ciepło!
   Marcin 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*