Ikony Wielkiej Brytanii #23 The Rolling Stone cz.2

Pisanie o The Rolling Stones nie należy do najłatwiejszych zadań. Biografia grupy już teraz jest bardzo obszerna,a to przecież wciąż aktywny zespół. Już samo to, że mój artykuł składa się z dwóch części może stanowić potwierdzenie moich słów, a przecież to i tak nie całkowite przedstawienie biografii zespołu, a jedynie  niewielka próba przybliżenia Wam, moi drodzy czytelnicy, samej grupy i jej historii. Sami oceńcie czy udana czy nie. Zapraszam na drugą część spotkania z The Rolling Stones.

Na początku roku 1989 The Rolling Stones z Mickiem Taylorem, Ronnie Woodem jak również Brianem Jonesem i Ianem Stewartem (pośmiertnie) zostali wprowadzeni do The American Rock and Roll Hall of Fame. Jagger wraz Richardsem rozpoczęli prace nad nastepnym albumem, który miałby nazywać się „Steel Wheels”. Następne trasy koncertowe zespołu obejmujące Północną Amerykę, Japonię i Europę były ostatnimi z Billym Wymanem, który opuścił zespół po latach wspólnych narad mimo, że jego odejście nie zostało oficjalnie ogłoszone aż do stycznia 1993 roku. W tym samym roku grupa zaczęła pracę nad ich kolejnym albumem studyjnym (Voodoo Lounge), a Charlie Watts wybrał Darryla Jonesa na zastępce Wymana. Wydanemu w 1994 roku albumowi towarzyszyła trasa koncertowa, na której zespół zarobił $320 milionów przez co trasa ta stała się najbadziej dochodową trasą koncertową na świecie. The Rolling Stones zakończyli lata dziewięćdziesiąte wydając w 1997 roku album „Bridges to Babylon”.

Miesiąc po wydarzeniach z 11 września 2001 roku Jagger wraz Richardsem wziął udział w „ The Concert for New York City”, a pod koniec 2001 roku wydał swój czwarty solowy album zatytułowany „Goddess in the Doorway”. 26 lipca 2005 roku w urodziny Jaggera zespół ogłosił tytuł ich pierwszego albumu po prawie ośmiu latach przerwy – „A Bigger Bang” wydanego 6 września. Po wydaniu albumu zespół 18 lutego 2006 roku na plaży Copacabana w Rio de Janeiro, zagrał darmowy koncert dla ponad miliona ludzi. Był to jeden z największych koncertów rockowych wszech czasów.

Latem 2012 grupa świętowała pięćdziesięciolecie swojej działalności, a 12 listopada tego samego roku wydała następny album zatytułowany „ GRRR!” dostępny w czterech różnych formatach i zawierający dwa nowe utwory: „ Doom and Gloom” i „One More Shot”. W lutym 2016 roku The Rolling Stones wyruszyli w ich trasę koncertową po Ameryce Łacińskiej. 25 marca w Hawanie na Kubie zespół zagrał dodatkowy, darmowy koncert odbywajacy się na świeżym powietrzu. Kolejny album The Rolling Stones wydali w grudniu tego samego roku pod tytułem „Blue & Lonesome”, na którym znalazło się dwanaście bluesowych przeróbek takich artystów jak: Howlin’ Wolf, Jimmy Reed i Little Walter. Już w pierwszym tygodniu sprzedaży sprzedano 106.000 tysięcy egzemplarzy.

Muzyczna kariera The Rolling Stones była zawsze naznaczona ciągłym poleganiu na różnych stylach muzycznych takich jak: blues, psyechedelia, R&B, country, folk, reggae, dance i muzyka światowa. Grupa zaczęła od przeróbek piosenek wczesnego rock’n’rolla i bluesa i nigdy nie zrezygnowała z tego pomysłu. Pomimo zamiłowania The Rolling Stones do bluesa i R&B ich pierwszy singiel „Tell me (You’re Coming Back)” autorstwa Jaggera i Richardsa został określony przez krytyka muzycznego Richiego Unterbergera jako popowo-rockowa ballada. Powstanie „The Last Time” – pierwszego znaczącego singla The Rolling Stones dowodziło punktu zwrotnego w twórczości zespołu. Richard nazwał to przejściem do myślenia o pisaniu utworów dla zespołu. Przed pojawieniem się Jaggera i Richardsa jako twórców tekstów piosenek zespołu jego członkowie tworzyli wspólne utwory pod pseudonimem Nanker Phelge. Niektóre piosenki przypisywane Nankerowi Phelge’owi zostały przypisane Jaggerowi i Richardsowi.

The Rolling Stones w 2004 roku zostali wprowadzeni do UK Music Hall of Fame. Na liście 100 Najlepszych Artystów Wszechczasów zostali umieszczeni na bardzo wysokim czwartym miejscu,a szacowana ilość sprzedanych albumów sięga ponad 250 milionów kopii. Obecnymi członkami grupy są: Mick Jagger, Keith Ritchards, Charlie Watts i Roonie Wood.

Marcin
Przedstawiciel młodej emigracji jednak nie w UK a... na Islandii! Wielka Brytania leży jednak w kręgu jego zainteresowań zwłaszcza wszelkie aspekty kulturalne i historyczne. Autor cyklu "Ikony Wielkiej Brytanii".

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*