Ikony Wielkiej Brytanii #3 The Queen’s Guard

Są nieodłącznym elementem brytyjskiej kultury. Cieszą się szacunkiem i podziwem całej Anglii. Nie jeden mały chłopiec marzy by w przyszłości stać się jednym z nich. Prawdopodobnie ze względu na swoje unikalne umundurowanie stali się kolejną ikoną Wielkiej Brytanii. Zapraszam na spotkanie z „The Queen’s Guard”


„Gwardia Królowej”, bo tak można przetłumaczyć tą nazwę, jest to nazwa specjalnej formacji wojskowej pełniącej wartę przy pałacu Buckingham. Podzielona jest ona na dwa oddziały: Buckingham Palace Detachment (Odpowiedzialny za ochronę pałacu) oraz St. James’s Detachment ochraniający St. James’s Palace. Żołnierze pełniący aktualnie wartę wybierani są z jednego z pięciu pułków piechoty w armii brytyjskiej tworzących „Gwardię Królowej”: the Scots Guards, the Irish Guards, the Welsh Guards, the Grenadier Guards i the Coldstream Guards. Gwardia dowodzona jest przez kapitana, który zazwyczaj służy w stopniu majora. Natomiast każdy z oddziałów dowodzony jest przez porucznika.

Już od 1660 roku oddziały przyboczne strzegły władcy i królewskich pałaców. Do 1689 r. władcy mieszkali przeważnie w pałacu Whitehall i byli tam strzeżeni przez kawalerię przyboczną. Kiedy w 1837r. Królowa Victoria wprowadziła się do pałacu Buckingham gwardia pozostała w St. James’s Palace z oddziałem strzegącym Buckingham Palace, jak jest to dzisiaj.

Jak już wcześniej wspomniałem „Gwardia Królowej” składa się z żołnierzy pięciu różnych pułków piechoty armii brytyjskiej, ubranych w ich mundury galowe składające się z czerwonych bluz mundurowych i bearskins. Pewnie zapytacie co to jest ten bearskins? a właściwie bearskin, gdyż bearskins to liczba mnoga. Bearskin w dosłownym tłumaczeniu znaczy „niedźwiedzia skóra” (ang. Bear – niedźwiedz, skin – skóra) jest to rodzaj nakrycia głowy używanego przez praktycznie wszystkie armie europejskie na przełomie XVIII i XIX w. w kształcie wysokiej czapki w całości wykonanej bądź pokrytej niedźwiedzią skórą w oryginalnym kolorze. Najczęściej nosili ją grenadierzy oraz strzelcy konni. Polska nazwa „niedźwiedziej czapki” to Bermyca i pochodzi z języka niemieckiego (niem. Bärenmütze). To tak w ramach ciekawostki.

Z racji tego, że Bermyca jest noszona przez wszystkich gwardzistów bez względu na to, w którym pułku służą możecie zadać pytanie: „Jak w takim razie rozpoznać z którego pułku jest gwardzista?”. Przynależność gwardzisty do pułku można rozpoznać po kilku elementach. Są to: kombinacja guzików na czerwonej bluzie mundurowej, emblemat pułku na kołnierzyku oraz kolor pióropusza umieszczonego właśnie na Bermycy, bądź jego brak. Każdy z pułków ma swoje własną kombinację guzików, własny emblemat na kołnierzyku oraz własny kolor pióropusza na Bermycy, który to też ma przypisaną swoją własną stronę po której ma być przymocowany.  W poniższej tabelce przedstawie Wam te informacje dla każdego pułku.

gwardia2Mam nadzieję, że teraz dzięki tej tabelce nie będziecie już mieli problemu z rozpoznaniem pułku do jakiego należy gwardzista. Buckingham Palace nie jest jedynym miejscem, w którym można obejrzeć zmianę warty. Taką możliwość macie również odwiedzając zamek Windsor, który w przyszłości na pewno zagości w cyklu „Ikony Wielkiej Brytanii”. Jeśli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej o „The Queen’s Guard”, np. „Dlaczego strażnicy nigdy nie uśmiechają się, gdy pełnią wartę?”,  zapraszam Was do kliknięcia w poniższy link do strony z informacją o specjalnej aplikacji poświęconej Gwardii. Znajdziecie tam również link do sklepu, w którym możecie kupić tą aplikację.
Link do strony z opisem aplikacji:
www.rct.uk/about/news-and-features/changing-the-guard-at-buckingham-palace-app
Dodatkowo również gorąco zachęcam do odwiedzenia oficjalnej strony Muzeum Gwardii, gdzie znajdziecie wiele informacji, zdjęć i innych ciekawostek związanych z historią Gwardii
Link do strony: www.theguardsmuseum.com

Michał
Założyciel i administrator bloga Ponglish.eu. Na co dzień mieszka i pracuje w Anglii. Borykał się z problemami które sam teraz opisuje na tej stronie. Zadawał w internecie pytania, na które dziś udziela odpowiedzi.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*