Ikony Wielkiej Brytanii #6 Big Ben cz. 2

Wieża, zegar, a może dzwon? Czym tak właściwie jest Big Ben i skąd wzięła się ta nazwa? Jak to było z „ Great Bell”? Zapraszam serdecznie na drugą część artykułu o „ Big Benie”.

Nazwa „Big Ben” często łączona jest z samą wieżą i zegarem jak również z „Great Bell”. Istnieją dwie teorie na temat pochodzenia tej nazwy. Pierwsza mówi, że dzwon został tak nazwany na cześć Sir Benjamina Halla  ówczesnego pierwszego komisarza robót ( Urząd ten przemianowano na Ministerstwo budynków i robót publicznych w 1962r.) Druga teoria mówi, że dzwon otrzymał taką nazwę na cześć Bena Caunta bokserskiego mistrza wagi ciężkiej w 1850 r. Pierwsza teoria wydaje się najbardziej prawdopodobna.

W sierpniu 1856 roku Warnes z Norton w pobliżu Stockon-on-Tees odlał dzwon, który przetransportowano koleją i morzem do Londynu. W Londynie dzwon umieszczono na powozie ciągnietym przez 16 białych koni. Dzwon został powieszony na nowym dziedzińcu pałacowym i był testowany każdego dnia aż do 17 października 1857roku, kiedy to pojawiło się pęknięcie o długości 1,2 metra. Nikt nie wziął winy na siebie za to pęknięcie. Warners winą za pękniecie obarczył Denisona, który za bardzo naciskał na zwiększenie ciężaru młota z 355kg do 660kg. Warners zażądał zbyt wysokiej ceny za rozbicie i ponowne odlanie dzwonu dlatego zadanie to powierzono George’owi Mearsowi. 10 kwietnia 1858 roku został odlany drugi dzwon. Dzwon ten był o 2,5 tony lżejszy od swojego poprzednika. Wymiary dzwonu okazały się zbyt duże aby zmieścił się on w pionie w szybie wieży, więc dzwon został obrócony na bok i podniesiony przez dźwig. Operacja podniesienia dzwonu miała miejsce w październiku 1858 r. i trwała 30 godzin. Na wieży znajdowały się już cztery mniejsze dzwonu bijące co kwadrans.

11 lipca 1859 roku Big Ben zabrzmiał po raz pierwszy. Sukces okazał się jednak krótkotrwały gdyż w sierpniu tego samego roku dzwon także pękł i Big Ben zamilkł aż na cztery lata. W tym czasie godzina wybijana była przez czwarty mniejszy dzwon. W 1863 roku królewski astronom Sir George Airy znalazł rozwiązanie problemu milczącego Big Bena. Dzwon został obrócony o ćwierć obrotu tak,  że teraz młot uderzał w inne miejsce. Wymieniono też sam młot na lżejszą wersję i dodatkowo wycięto mały kwadrat w dzwonie, by zapobiec rozprzestrzenianiu się pęknięcia. Całkowity koszt wyprodukowania zegara i dzwonów i ich instalacji na wieży wyniósł £22.000

Dzisiaj nazwa Big Ben przez wielu ludzi najczęściej łączona jest z Elizabeth Tower. Niemal każdy kto zobaczy tą słynną wieżę odrazu mówi: „ O patrz Big Ben!” nie do końca zdając sobie sprawę, że Big Ben to tak naprawdę nieoficjalna nazwa dzwonu, który oficjalnie nazwany został „Great Bell”.

Marcin
Przedstawiciel młodej emigracji jednak nie w UK a... na Islandii! Wielka Brytania leży jednak w kręgu jego zainteresowań zwłaszcza wszelkie aspekty kulturalne i historyczne. Autor cyklu "Ikony Wielkiej Brytanii".

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*