Ikony Wielkiej Brytanii #7 Routmaster

„Autobus czerwony przez ulice mego miasta mknie. Mija nowe, jasne domy i ogrodów chłodny cień(..) Autobus czerwony, a w nim ludzie choćby każdy z Was. Wszyscy patrzą jakby pierwszy raz zobaczyli miasto swe (…).” To fragment tekstu znanej piosenki o czerwonym autobusie, który idealnie pasuje do dzisiejszego artykułu. Dziś o najsłynniejszych autobusach piętrowych na świecie. Dziś o słynnych londyńskich Routmasterach.

W 1954 roku Associated Equipment Company (AEC) skonstruowało „The AEC Routmaster” – model piętrowego autobusu produkowanego od 1958 do 1968 roku. Pierwotnie autobusy te były przednio – silnikowe z otwartą platformą z tyłu. Niewielka liczba tych autobusów była wyprodukowana w wersji z drzwiami i/lub wejściem z przodu. Autobus został zaprezentowany przez London Transport w 1956r. Aż do 2005 roku Routmaster nieprzerwanie świadczył swoje usługi w Londynie i obecnie w centralnym Londynie zachowały się dwie trasy 9 i 15. 24 lipca 2014 roku trasa nr 9 została wycofana.

Autobus rozwijany był przez AEC we współpracy z London Transport – głównym klientem kupującym niemal wszystkie nowe autobusy, które w niewielkiej liczbie były też dostarczane British European Airways i Northern General Transport Company. Ze wszystkich 2877 wybudowanych autobusów około 1280 wciąż istnieje. Pionierski model piętrusa przetrwał kilka rodzajów zmian w Londynie. Przetrwał też prywatyzację dawnego London Transport bus operators i był używany przez pozostałych operatorów ruchu autobusowego.

Otwarta platforma pomimo, że wystawiona na działanie warunków atmosferycznych pozwalała na wsiadanie i wysiadanie nie tylko na przystankach lecz także poza nimi, a obecność konduktora pozwalała zminimalizować czas zabierania pasażerów. W porównaniu z bardziej nowoczesnymi modelami Routmaster jest lekką konstrukcją która w czasie swojej eksploatacji osiągał dobre wskaźniki zużycia paliwa, które były wyższe niż pojazdów, które go zastąpiły.

Tradycyjny czerwony autobus piętrowy stał się jednym ze słynnych elementów Londynu. Pomimo swojej wcześniejszej sławy został on zastąpiony przez inne odpowiedniki ( RT-type AEC Regent, Leyland Titan RTL i RTW). Są one często mylone z Routmasterem. W swoją ostatnią podróż Routmaster wyruszył 09 grudnia 2005 roku na trasę numer 159. Tego dnia za radą policji zamiast normalnej zmiany z pracą załogi do około 23:00 swoją ostatnią zmianę Routmaster kończył w środku dnia. O godzinie 12:08 routmaster RM2217 wyruszył z przystanku Marble Arch w swój ostani kurs. Do zajezdni w Brixton przyjechał o 14:06 będąc mocno opóźnionym. Opóźnienie wyniosło aż 10 min.

Dzisiaj na ulicach Londynu można zobaczyć nowego Routmastera produkowanego przez Wrightbus. Nowy Routmaster jest niskopodłogowym trójdrzwiowym autobusem piętrowym, którego pierwszy egzemplarz wyjechał na ulice Londynu 27 lutego 2012 roku. Mimo iż słynne Routmastery zostały wycofane z użytku w 2005 roku to zarówno mieszkańcy jak i turyści odwiedzający Londyn mają możliwość przejechania się starym Routmasterem kursującym, jak już wcześniej wspomniałem, po zabytkowej trasie numer 15, która początkowy przystanek to Tower Hill Station, a końcowy- Trafalgar Square. Sama podróż trwa około 25 minut.

Marcin
Przedstawiciel młodej emigracji jednak nie w UK a... na Islandii! Wielka Brytania leży jednak w kręgu jego zainteresowań zwłaszcza wszelkie aspekty kulturalne i historyczne. Autor cyklu "Ikony Wielkiej Brytanii".

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*