Ikony Wielkiej Brytanii #9 Muzeum Madame Tussauds

O muzeum figur woskowych słyszeli chyba wszyscy. Jest jedną z obowiązkowych atrakcji turystycznych Londynu i chyba nikt nie wyobraża sobie wycieczki po Londynie bez odwiedzenia tego miejsca. Jednakże przytoczona tutaj przeze mnie nazwa nie jest oficjalną nazwą. Oficjalna nazwa to Muzeum Madame Tussauds. Dlaczego najsłynniejsze muzeum w Londynie nazywa sie Muzeum Madame Tussauds i kim była sama Madame Tussauds? O tym w dzisiejszym artykule.

Marie Tussaud urodziła się w 1761 roku w Sztrasburgu we Francji, pod nazwiskiem Grosholtz. W tym samym roku po śmierci swojego ojca przeprowadziła się wraz z matką do Paryża, gdzie nauczyła się sztuki rzeźbienia od pracownika matki – lekarza Philippe’a Curtiusa, który posiadał umięjetności rzeźbiarskie w sztuce modelowania wosku.  Swoją pierwszą rzeźbę wykonała mając szesnaście lat kształtując podobiznę francuskiego pisarza z epoki Oświecenia – Françoisa Voltaire’a. Jej talent nie uszedł uwadze Rodziny Królewskiej która zatrudniła ją jako nauczyciela sztuki.

W 1795 roku wyszła za mąż za Françoisa Tussaud,ale w 1802 roku odeszła od niego dzięki czemu mogła podróżować po całej Brytanii z jej kolekcją masek pośmiertnych. Makabryczna wystawa objazdowa zawierała maski pośmiertne francuskiego króla Ludwika XVI i jego żony Marii Antoniny. Kolekcja Marie Tussauds potwierdzała pogardę brytyjskiej publiczności dla francuskich, żądnych krwi rewolucjonistów i była wielkim hitem. Madame Tussauds nigdy nie powróciła do Francji. Po ponad trzydziestoletnim tournée po kraju Madame Tussauds stworzyła stałą wystawę na Baker Street. Znajdowała się tam, dodatkowo płatna „Sala Horrorów” z najstraszniejszymi wystawami kryminalistów i ofiar francuskiej rewolucji. W między czasie Marie dodała wiele wizerunków do swojej kolekcji.

Madame Tussaud zmarła w 1850 roku. Kilka dekad po jej śmierci, dokładnie w 1884 roku jej woskowe muzeum przeniesiono na Marylebone Road czyli obecną lokalizację. W wyniku pożaru w 1925 roku muzeum poniosło znaczne szkody, a wiele figur zostało straconych. Jakkolwiek kilka części pozostało nienaruszonych więc udało się je  ponownie odtworzyć. Druga Wojna światowa to kolejny okres w historii, w którym muzeum poniosło znaczne straty, kiedy to setki figur zostało zniszczonych. Z tymi wydarzeniami wiąże się pewna ciekawostka. Otóż jedną z figur znajdujących się w muzeum, która w jednym kawałku przetrwała okres wojny była wykonana w 1933 roku figura samego Adolfa Hitlera!

Dziś Muzeum Madame Tussauds to jedna z najbardziej obleganych atrakcji turystycznych. Można tam zobaczyć woskowe repliki znanych ludzi. Odwiedzając muzeum stajemy oko w oko z woskowymi podobiznami światowych przywódców, znanych aktorów/aktorek, sportowych legend, sławnych pisarzy, muzyków, a na nawet osobistości religijnych. Możemy też zobaczyć wspominaną wcześniej „Salę Horrorów” (Chambers of Horrors).

W 1970 roku otwarciem oddziału w Amsterdamie muzeum rozpoczęło ekspansję za oceanem. Dziś muzeum Madame Tussauds posiada swoje oddziały w takich miastach jak: Las Vegas, New York City, Hong Kong, Washington DC oraz Hollywood.

Marcin
Przedstawiciel młodej emigracji jednak nie w UK a... na Islandii! Wielka Brytania leży jednak w kręgu jego zainteresowań zwłaszcza wszelkie aspekty kulturalne i historyczne. Autor cyklu "Ikony Wielkiej Brytanii".

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*