Żyjemy w takich czasach, że odległość nie stanowi problemu. Gęsta sieć połączeń lotniczych pozwala nam na szybki wypad do Polski na weekend a internet znacznie ułatwia komunikację z bliskimi. Jednak w gąszczu możliwości aplikacji, sieci komórkowych i programów komputerowych czasami można się pogubić i wybrać takie oferty, które nie będą dla nas najkorzystniejsze. Dziś poznamy kilka przydatnych programów komputerowych i aplikacji na urządzenia mobilne, które pozwolą nam być w stałym kontakcie z rodziną i przyjaciółmi tak w Polsce, jak i w innych krajach.
Dzwonimy za darmo
Żeby dzwonić całkowicie bez kosztów muszą być spełnione dwa warunki: pierwszy to dostęp do internetu i drugi to odpowiedni program komputerowy lub aplikacja na telefon / tablet. Ponadto osoba do której dzwonimy także musi spełniać powyższe warunki. Dzięki temu możemy rozmawiać całymi godzinami nie płacąc za to ani pensa. Jakie aplikacje wybrać? Podpowiadam kilka najpopularniejszych i osobiście sprawdzonych:
Skype www.skype.com/pl/
Chyba najbardziej znany „przedstawiciel gatunku”. Umożliwia rozmowy głosowe, video, telekonferencje i czaty pisane. Można go używać zarówno na komputerach jak i urządzeniach mobilnych. Jego wadą jest dość duży rozmiar na telefonie / tablecie co stanowi problem dla tańszych modeli z mniejszą pamięcią. Nie jest niezawodny i bywają problemy z połączeniem, zwłaszcza na telefonach.
Whatsapp www.whatsapp.com/?l=pl
Świetna aplikacja dedykowana dla urządzeń mobilnych. Nie jest darmowa, ale kosztuje około 1 funt za rok, przy czym pierwszy rok dostajemy gratis. Naszym identyfikatorem jest nasz numer telefonu i aplikacja automatycznie importuje kontakty. Możemy za jej pośrednictwem wysyłać wiadomości tekstowe, zdjęcia, pliki a także dzwonić w naprawdę zadowalającej jakości. Whatsapp „waży” zdecydowanie mniej niż Skype i kolejne aktualizacje nie powodują automatycznej destabilizacji programu i dezorientacji użytkownika. Duży plus.
Viber www.viber.com/en/
Działa zarówno na telefonach, tabletach jak i komputerach. Daje podobne możliwości jak poprzednie aplikacje, przy czym jakość połączenia głosowego jest niższa niż w Whatsapp, a jakość video bardzo odstaje od tej znanej ze skypa. Natomiast działa trochę stabilniej niż skype i zawsze informuje nas o przychodzącym połączeniu, o czym aplikacji Skype zdarza się zapomnieć.
Dzwonimy za grosze
Niestety czasami tak bywa, że nasz rozmówca nie posiada wyżej wymienionych aplikacji, lub nie ma internetu. Wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak zadzwonić na jego telefon stacjonarny, czy też komórkowy. To niestety kosztuje i to sporo w standardowych taryfach tradycyjnych operatorów. Ale na szczęście są sposoby na znaczne zmniejszenie kosztów. Można skorzystać z usług wirtualnych operatorów specjalizujących się w połączeniach międzynarodowych. Rozwiązanie to (które szerzej omówię w kolejnym artykule) ma tę wadę, że potrzebujemy drugi telefon tylko dla połączeń międzynarodowych. Dlaczego? Z małymi wyjątkami operatorzy ci obok fantastycznych stawek na połączenia międzynarodowe, proponują niezbyt ciekawe ceny na połączenia lokalne (w UK). Chcąc zatem dzwonić tanio zarówno do Polski jak i lokalnie, potrzebujemy dwa numery, dwie taryfy, dwa telefony i dwa doładowania. Więcej w kolejnym artykule.
Drugim sposobem są aplikacje oferujące tanie połączenia międzynarodowe. Jak to działa? Wykupujemy kredyt za określoną kwotę i dzwonimy z aplikacji wg cen podanych w cenniku. Zazwyczaj nie jest to drożej jak 1-2p za minutę połączenia. Aplikacja poprzez internet łączy się z odpowiednim serwerem i przekazuje nasze połączenie bezpośrednio na telefon abonenta w Polsce. Takich aplikacji jest naprawdę sporo. Ja dziś polecę Wam jedną z której osobiście korzystam.
Vyke www.vyke.com/pl/
Aplikacja dedykowana na urządzenia mobilne ale dostępna jest także w wersji na komputer. Naszym identyfikatorem jest nasz numer telefonu dla którego rejestrujemy konto i to nasz numer wyświetli się rozmówcy tak, jakbyśmy dzwonili bezpośrednio z naszego telefonu. Ma to tę zaletę, że umożliwia nam dzwonienie nawet, gdy nie mamy zasięgu a mamy dostęp do internetu.
Z Vyke możemy dzwonić na cały świat w tym do Polski i to naprawdę tanio! Minuta na telefony stacjonarne to zaledwie 1p a na komórki 1,5p!
Jak już pisałem, aby zadzwonić potrzebujemy połączenie z internetem ale… nie koniecznie! Aplikacja wykorzystuje jeden z trzech wybranych przez nas sposobów połączenia:
– poprzez internet „zewnętrzny” (WiFi) – w tej sytuacji płacimy jedynie stawki za połączenie z Vyke
– poprzez internet w telefonie – tutaj do ceny połączenia Vyke należy doliczyć koszt transmisji danych. Polecane raczej w przypadku nielimitowanego internetu w telefonie
– poprzez nasze minuty w abonamencie / pakiecie – znów, jeśli mamy nielimitowane rozmowy (co nie jest dziś rzadkością) płacimy tylko za połączenie Vyke. Funkcja przydatna także w sytuacji, gdy nie mamy połączenia z internetem a pilnie musimy zadzwonić do Polski. W niektórych sieciach komórkowych w UK opcja ta wciąż może być sporo tańsza niż oferta naszego operatora. Dla przykładu moja poprzednia taryfa Vodafone obejmowała w standardzie połączenia do Unii Europejskiej za £1/min. Nie żartuję! Oczywiście mogłem sobie wykupić tańszy pakiet minut, ale po co to robić, skoro zazwyczaj dzwonię tanio z aplikacji? Więc w nagłym przypadku gdy musiałem zadzwonić a nie miałem internetu, za minutę płaciłem 1p dla Vyke i dodatkowo 5p dla Vodafone, co w sumie dawało 6 pensów. Wciąż dużo taniej, prawda?
Wszystkie powyższe aplikacje zostały przetestowane przeze mnie i korzystam z nich na co dzień. Możliwości jest oczywiście sporo więcej, ale nie lubię polecać czegoś, czego sam nie sprawdziłem. Jeśli znacie inne programy warte polecenia, podzielcie się nimi w komentarzu. A w następnym artykule przyjrzymy się bardziej tradycyjnym sposobom dzwonienia, czyli operatorom komórkowym (i nie tylko).
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis