Jak dzwonić do Polski cz. 2

W poprzednim artykule przedstawiłem Wam kilka przydatnych aplikacji, dzięki którym tanio lub nawet za darmo możecie dzwonić z UK do Polski. Dziś przyjrzymy się sieciom komórkowym umożliwiającym tanie połączenia do naszej ojczyzny.

 

Zadzwonić do Polski można właściwie z każdej dostępnej w UK sieci komórkowej. Jednak nie każda oferuje korzystne dla klienta stawki. Najwięksi gracze w Wielkiej Brytanii jak Vodafone, O2 czy EE charakteryzują się dobrymi ofertami dla rozmów lokalnych, jednak ich oferta połączeń międzynarodowych pozostawia wiele do życzenia. Minuta „w standardzie” potrafi kosztować nawet jednego funta. Wszyscy wielcy operatorzy oferują oczywiście pakiety minut międzynarodowych, jednak ich cena mimo że niższa, wciąż nie satysfakcjonuje. Jeśli dzwonimy do Polski sporadycznie i w nagłych wypadkach, oferta gigantów może nam wystarczyć. Jeśli jednak wykonujemy częste połączenia i lubimy sobie długo porozmawiać, na ratunek przychodzą nam wirtualni operatorzy.

Czym charakteryzuje się taki operator? Wirtualnością właśnie. Korzystając z usług jednej z wirtualnych sieci, nie możemy pójść do salonu, w większości ofert nie podpiszemy umowy i nie kupimy telefonu za jednego funta. Zdecydowana większość wirtualnych ofert to numery „na kartę” czyli po angielsku Pay As You Go (PAYG). Znane z Polski rozwiązanie: żeby zadzwonić, trzeba najpierw doładować swoje konto. W UK wygląda to podobnie – można kupić voucher (kod doładowania) lub zasilić swoje konto online (potrzebna jest do tego karta debetowa lub kredytowa).  Brak rozbudowanej infrastruktury handlowej, brak biur i punktów sprzedaży pozwala na znaczne obniżenie wydatków operatora a co za tym idzie ceny połączeń. Dzięki temu możemy dzwonić do Polski od 1 pensa za minutę. Tanio, prawda? Jacy to operatorzy? Poznajmy ich:

GiffGaff  www.giffgaff.com Ciekawa sieć oferująca zarówno tanie połączenia międzynarodowe jak i lokalne. Minuta do Polski kosztuje 2p na stacjonarki i 5p na telefony komórkowe. Nie jest to najniższa oferta na rynku, ale sieć działa stabilnie i jest wg mnie dobrym „złotym środkiem” dla dzwoniących zarówno po UK jak i do Polski. W GiffGaff-ie obok połączeń międzynarodowych możemy wykupić pakiety od kilkudziesięciu do nielimitowanych minut w UK, nielimitowanych sms-ów i dużych pakietów internetowych.

Vectone  www.vectonemobile.co.uk Jeśli dzwonimy naprawdę dużo za granicę to będzie dobry wybór. Ceny do Polski zaczynają się o 1 pensa. Dodatkowo w Vectone możemy wykupić pakiety minut i smsów w UK.

Lyca  www.lycamobile.co.uk Międzynarodowa sieć wirtualna dostępna także w Polsce. Oferuje podobnie jak sieć powyżej rozmowy do Polski od 1p a także pakiety minut w UK

Lebara  www.lebara.co.uk Kolejny wirtualny operator oferujący pakiety minut zarówno do Polski jak i po Wielkiej Brytanii. Ceny tradycyjnie od jednego pensa.

Używam określenia „od jednego pensa” gdyż w powyższych sieciach (poza GiffGaff-em) cena zależy od wybranej taryfy czy pakietu. Niestety na ogół zasada jest taka, że jeśli dzwonimy tanio do Polski, to połączenia lokalne mamy droższe i na odwrót. Poza tym oferty tych operatorów często się zmieniają, pojawiają się promocje czy nowe pakiety. Żeby wybrać odpowiednią ofertę należy przyjrzeć się swoim potrzebom. Czy więcej dzwonimy lokalnie, czy do Polski. Wiele osób wybiera rozwiązanie dwóch numerów: pierwszy podstawowy to numer w jednej z większych sieci oferujących tanie, często nielimitowane minuty po Wielkiej Brytanii. Drugi numer to telefon do rozmów międzynarodowych.

Istnieje jeszcze jedne „złoty środek”. Jest to sieć NordTelekom Mobile
www.nordtelekom.co.uk

To dość nowy operator oferujący coś, o co nie pokusiła się do tej pory żadna inna sieć. Otóż w Nordtelekom dzwonimy zarówno po UK jak i do Polski z tego samego pakietu minut! Dodam, że pakiety te są naprawdę duże.

I tak aktualnie za 15 funtów dostajemy pakiet który zawiera: nielimitowane rozmowy po UK (komórki i stacjonarne) i do Polski na telefony stacjonarne 1000 minut na telefony komórkowe w Polsce ponad 1GB internetu w telefonie 150 minut na połączenia przychodzące w roamingu – czyli jeśli weźmiemy nasz telefon na urlop do Polski i zadzwoni do nas ktoś z Anglii, nie płacimy za rozmowę przychodzącą, każda przegadana minuta zostanie odpisana od pakietu

Kolejną nowością i wielkim ułatwieniem jest możliwość bezpłatnego otrzymania polskiego numeru przypisanego do naszej angielskiej karty sim. Co to znaczy? Po aktywowaniu usługi do naszej karty sim dopisany zostaje polski numer telefonu obsługujący połączenia przychodzące. Czyli jeśli ktoś zadzwoni do nas z Polski, płaci jak za połączenie lokalne, jakbyśmy znajdowali się w tym samym kraju. Oznacza to koniec „puszczania sygnału” przez mamę bo chce z nami porozmawiać i czeka aż oddzwonimy. Teraz może do nas dzwonić tak, jakbyśmy byli kilometr od niej.

Kolejne udogodnienie to aplikacja Reenger. Po zainstalowaniu jej na telefonie, możemy dzwonić i odbierać połączenia poprzez sieć WiFi co rozwiązuje problemy braku zasięgu.

Dla uczciwości muszę jednak dodać, że sieć ta jest młoda i wciąż rozwijająca się. Oznacza to, że czasami nie wszystko działa jak należy. Zdarzają się awarie, niektóre usługi wciąż są w fazie testów i czasami coś może pójść nie tak. Jednak patrząc na opinie klientów na FB operator działa coraz lepiej i idzie ku dobremu. Kolejnym małym minusem jest całkowity brak obsługi konta przez stronę www. Wszelkie dyspozycje aktywujemy tradycyjnymi kodami, lub dzwonimy na infolinię. I tutaj dobra wiadomość: operator posiada infolinię zarówno w języku angielskim jak i polskim! Jest to wg mnie naprawdę dobra oferta, ale zanim hurraoptymistycznie postanowicie przenieść swój angielski numer (jeśli już takowy posiadacie) do tej sieci, proponuję najpierw testowo wypróbować operatora na nowym numerze. Jak napisałem wyżej zdarzają się problemy, a całość działa w sposób nieco… analogowy. Konieczność zapamiętywania kodów czy dzwonienia do BOK-u z każdym problemem który w innych sieciach można rozwiązać samemu na stronie internetowej, nie każdemu przypadnie do gustu.

W kolejnym artykule omówimy sobie tradycyjne, lokalne sieci komórkowe, sposoby zdobywania kart sim, warunków podpisywania umowy na abonament i ceny telefonów. Jakie są Wasze doświadczenia z wirtualnymi operatorami? Piszcie w komentarzach.

Michał
Założyciel i administrator bloga Ponglish.eu. Na co dzień mieszka i pracuje w Anglii. Borykał się z problemami które sam teraz opisuje na tej stronie. Zadawał w internecie pytania, na które dziś udziela odpowiedzi.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*