Jak kupić bilet na autokar do UK?

Podróż autokarem mimo, że nie najkrótsza i nie najwygodniejsza, wciąż jest bardzo popularnym środkiem lokomocji. To, jak wygląda kurs na trasie Polska – Anglia opisałem Wam szeroko w dwóch artykułach „Jak wygląda podróż autokarem do Anglii”. Zanim jednak wsiądziemy do autobusu warto wcześniej kupić bilet. Niestety to nie jest lokalne połączenie z Pcimia do Koluszek i biletu nie kupimy u kierowcy. Gdzie zatem?

Są trzy sposoby do wyboru do koloru. Bilety można kupić osobiście w jednym z licznych biur podróży, telefonicznie w tych samych biurach lub bezpośrednio u przewoźnika, lub przez internet. Niby zakupy to nic trudnego, ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. Zanim omówimy sobie poszczególne możliwości, kilka słów ogólnie wprowadzających (tak tak wiem, moje artykuły to wstęp, wstęp do wstępu i wstępne wprowadzenie).

Zawsze, ale to zawsze po zakup biletów czy to lotniczych czy autokarowych odsyłam bezpośrednio do przewoźnika! Jeśli tylko jest taka możliwość warto udać się do agencji danej firmy przewozowej, zadzwonić do nich, czy dokonać zakupu na ich stronie internetowej. Mamy wtedy gwarancję, że bilet kupujemy w najniższej możliwie aktualnie cenie, pracownik przedstawi nam możliwe zniżki i promocje, a także udzieli nam wyczerpujących odpowiedzi na nasze wszelkie pytania i wątpliwości. Wszak któż lepiej zna firmę niż jej pracownicy? W przypadku biur podróży pośredniczących w sprzedaży biletów wielu firm nigdy nie mamy pewności, czy kupujemy najpewniej i najtaniej. Osobiście kilka miesięcy temu spotkałem się z sytuacją gdy kupowałem bilet w takim właśnie biurze podróży, że na prośbę o zastosowanie konkretnej promocji (o której wiedziałem, że obowiązuje na dany kurs) pani zadała mi rozbrajające pytanie: „a co to jest”? Takie sytuacje to oczywiście nie reguła, ale zdarzają się. Kupując u źródła zawsze mamy większą kontrolę nad naszym zakupem. No i nie płacimy żadnej dodatkowej prowizji która w przypadku niektórych pośredników „ujawnia się” pod koniec finalizacji transakcji.

Kupujemy bilet osobiście

Chyba najlepsza metoda. Jeśli tylko w pobliżu znajduje się biuro naszego przewoźnika, warto udać się tam osobiście. Mamy wtedy okazje na żywo porozmawiać z pracownikiem, wypytać o promocje, wyjaśnić wątpliwości. I przede wszystkim zakup odbywa się jak najbardziej tradycyjnie: płacimy i wychodzimy z biletem w ręku. Ot i cała filozofia. Jeśli w pobliżu nie ma przedstawicielstwa przewoźnika, a jest biuro podróży także i tam można zapytać o bilety interesującej nas firmy.

Kupujemy bilet telefonicznie.

Z tej opcji najczęściej korzystają osoby przebywające za granicą (np. w UK). O ile nie mieszkamy w Londynie lub innym dużym mieście, najprawdopodobniej nie znajdziemy żadnego biura sprzedającego bilety polskiego przewoźnika. Ale zawsze możemy zadzwonić pod wskazany na stronie internetowej danej firmy numer i zakupić bilet. Jednak w tym celu niezbędne będzie konto bankowe a w UK karta płatnicza. Cała transakcja wygląda tak, że po wybraniu terminu pracownik poprosi nas o dane karty i dokonuje płatności na odległość. Następnie bilety przysyła nam w formie elektronicznej (zazwyczaj) a także tradycyjną pocztą na wskazany adres. Dla uproszczenia procedur możemy się umówić na odbiór biletów u kierowcy, wtedy dostajemy na maila potwierdzenie zakupu i rezerwacji miejsc.
Jeśli nie posiadamy karty lub nie chcemy podawać jej danych obcym osobom, możemy poprosić o wstępną rezerwację miejsc i zapłacić tradycyjnym przelewem. Należy jednak pamiętać, że potwierdzenie rezerwacji, a więc faktyczny zakup biletu i nabycie prawa do przejazdu nastąpi dopiero po zaksięgowaniu przelewu, co może potrwać do kilku dni. Nie należy więc tej czynności odkładać na ostatnią chwilę!

Kupujemy bilet online

To chyba zarówno najszybsza jak i najprostsza forma zakupu. Wystarczy udać się na stronę przewoźnika, w widocznej na pierwszy rzut oka wyszukiwarce (wszystkie dobre firmy przewozowe mają ją „na widoku”) podać skąd i dokąd chcemy jechać i wybrać interesujący nas termin. Po kilku sekundach system przekieruje nas na stronę transakcyjną i zaproponuje wolne terminy. Po jego wybraniu następny krok to wybór ewentualnej promocji i podanie danych pasażerów. Ostatnia rzecz to płatność, która odbywa się na bezpiecznej, zaszyfrowanej stronie, gdzie podajemy dane karty, lub wybieramy opcję szybkich płatności lub przelewu. W pierwszych dwóch przypadkach potwierdzenie rezerwacji następuje po kilku sekundach. W przypadku przelewu musimy poczekać nawet kilka dni. Wynikiem potwierdzenia rezerwacji jest mail zawierający w załączniku bilety w formie PDF które wystarczy następnie wydrukować.
Systemy transakcyjne pośredniczące w sprzedaży biletów autokarowych są naprawdę bardzo proste i krok po kroku przeprowadzą nas przez całą procedurę, która nie powinna zająć więcej niż 5 min.

Gdzie szukać biletów?

Najprościej oczywiście w internecie. Najpopularniejsi przewoźnicy na trasie Polska – UK to:
Agat www.agat.eu
Sindbad www.sindbad.pl
Polonia Transport www.poloniatransport.pl

W celu wyszukania interesujących nas kursów i porównania cen poszczególnych przewoźników, można skorzystać z poniższych stron:
www.biletyautokarowe.pl

www.mastertravel.pl

Niezależnie od sposobu zakupu, zawsze warto kupić bilet jak najwcześniej czym zagwarantujemy sobie dobrą cenę. Przed samodzielnym zakupem nie zaszkodzi zapoznać się z warunkami przydzielania zniżek, gdyż okazać się może, że nam lub komuś z naszej rodziny (np. dzieciom) przysługuje rabat. I ostatnia rzecz z którą należy się zapoznać to warunki przewozu gdyż może się okazać, że wybrana przez nas firma nie spełnia naszych wymagań. Znacznie prościej jest zrezygnować z biletu PRZED niż PO jego zakupie.

Michał
Założyciel i administrator bloga Ponglish.eu. Na co dzień mieszka i pracuje w Anglii. Borykał się z problemami które sam teraz opisuje na tej stronie. Zadawał w internecie pytania, na które dziś udziela odpowiedzi.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*