Samolot to najszybszy, najbezpieczniejszy i często najtańszy sposób podróży zwłaszcza, jeśli wybierzemy tzw. tanie linie lotnicze. Tani przewoźnik nie oznacza używania starych i zdezelowanych samolotów (jak to ma miejsce w przypadku tanich przewoźników autobusowych) a jedynie rezygnację z wielkich wygód i dodatkowych usług „w cenie”. Jednym z najpopularniejszych przewoźników na linii Polska – Anglia jest Ryanair – linia w której bilet można kupić naprawdę tanio, ale sam zakup poprzez stronę internetową może przyprawić o zawrót głowy. Dodatkowo podczas rezerwacji biletu czeka na nas kilka pułapek w których możemy wybrać usługi dodatkowe i zazwyczaj całkiem niepotrzebne które wywindują cenę naszego biletu do poziomu którego nie powstydziła by się regularna linia lotnicza. Jak zatem kupić ten bilet szybko, łatwo i tanio? Zapraszam do lektury.
Żeby tania linia mogła być tania, nie może oferować „w cenie” biletu usług podwyższających komfort. Wszystkie wygody podróży zostają zminimalizowane, dzięki czemu bilet jest tani, jednak sama podróż niezbyt komfortowa. Fotele są ciasne, miejsca na nogi drastycznie mało i nikt nam nic za darmo do picia nie poda. Jednak podróż taka nie trwa długo (do 3 godzin) więc można przecierpieć. Tanie linie, by zwiększyć swój zysk oferują dodatkowe opcje za dodatkową opłatą, zarówno przy zakupie biletu, jak już w powietrzu na pokładzie samolotu. I tak dodatkowo musimy zapłacić za wszystko: od bagażu, przez ubezpieczenie po kawę czy herbatę w chmurach. Złożenie tych dodatkowych opcji w całość sprawia, że nasz bilet może być nawet droższy, niż jego odpowiednik w klasie ekonomicznej jednego z dużych przewoźników, który te same usługi ma w standardzie (czyli w cenie biletu). Jeśli chcemy więc podróżować wygodnie, zdecydowanie lepszą opcją będzie tradycyjna linia lotnicza (PLL Lot, British Airways itp). Jeśli jednak chcemy lecieć tanio, koniecznie musimy zrezygnować z wygód. Złotego środka (zazwyczaj) nie ma.
Wyszukanie lotu
W celu zakupienia taniego biletu w linii Ryanair udajemy się na jego polską wersję strony: www.ryanair.com/pl
Już na wejściu widzimy dużą wyszukiwarkę lotów. Wpisujemy tam lotnisko startowe, lotnisko docelowe, określamy ilość pasażerów (wiek dzieci jest ważny ze względu na cenę) oraz czy lecimy w jedną, czy w dwie strony. My tradycyjnie już posłużymy się przykładem trasy z Rzeszowa do Londynu Stansted, lot w jedną stronę dla jednej osoby (zakup biletu w dwie strony i dla większej ilości osób wygląda tak samo). Na koniec wybieramy interesujący nas termin i klikamy „Znajdź lot”.
Po kilku sekundach oczekiwania wyświetli nam się strona z propozycjami lotów najbliższych wybranemu przez nas terminowi.
Możemy porównać tutaj ceny lotów na poszczególne dni, a także zobaczyć loty w następnym lub poprzednim tygodniu. Gdy już znajdziemy ten, który nam odpowiada klikamy w niego a pod spodem możemy zobaczyć godzinę odlotu i przylotu oraz wybrać rodzaj taryfy: standardową, lub premium. Premium oferuje dodatkowe usługi i zwiększa cenę biletu mniej więcej o 100% co mija się z celem. Gdy już zdecydujemy się na lot i taryfę klikamy na żółty napis „Kontynuuj”
Rezerwacja biletu
Kolejna strona to prawdziwy tor przeszkód dla chcących zakupić tani bilet i to tu czyha najwięcej pułapek!
Od razu i na wstępie proponuję nie korzystać z usług informacji sms i transferu na lotnisko. W dobie smartfonów, gdy w każdej chwili możemy sprawdzić w internecie status lotu o którym jesteśmy informowani e-mailem, jest to zbyteczny wydatek. Oferta transportu na lotnisko jest za to zazwyczaj droższa, niż alternatywy które możemy sobie sami załatwić.
Na pozostałe punkty możemy zwrócić uwagę. Jeśli interesuje nas tylko i wyłącznie jak najtańszy bilet, na tej stronie podajemy jedynie dane pasażera (pasażerów) i klikamy w „kontynuuj” na dole strony. Jeśli interesują nas dodatkowe opcje, warto zwrócić uwagę na następujące:
Rezerwacja miejsca – jeśli nie wybierzemy żadnego, zostanie nam ono przydzielone losowo przez system i gwarantuję, że raczej nie będzie to miejsce przy oknie w lepszej części samolotu. Jeśli chcemy usiąść w konkretnym miejscu, musimy oczywiście dopłacić. To jedyny sposób, żeby mieć pewność że będziemy siedzieli obok naszej rodziny, czy znajomych.
Ceny za rezerwację miejsca różnią się w zależności od ich komfortu. Wszystkie ceny możemy sobie sprawdzić przy wyborze miejsca. Po zatwierdzeniu dostaniemy kolejną propozycję wydania naszych pieniędzy: „pierwszeństwo wejścia na pokład”. Dzięki niemu zostaniemy wpuszczeni do samolotu jako jedni z pierwszych z pominięciem długiej na ponad sto osób kolejki. Czy potrzebne? Nie sądzę.
Ubezpieczenie.
Kolejna opcja dodatkowa, którą warto rozważyć. Jeśli nie potrzebujemy ubezpieczenia, wybieramy opcję „nie jest wymagane” z rozwijanej listy
Należy jednak pamiętać, że bez ubezpieczenia zapłacimy za każdą formę pomocy medycznej na pokładzie. Jeśli zasłabniemy, rozboli nas głowa itp. Za każdą tabletkę podaną przez obsługę przyjdzie nam słono zapłacić, a jeśli (czego nie życzę) z powodu stanu zdrowia będzie wymagane awaryjne lądowanie, nasz portfel zostanie solidnie obciążony. O ile nie posiadamy własnego ubezpieczenia podróżnego, warto jednak tę opcję wybrać.
Bagaż
To bolączka każdego klienta tanich linii i największe źródło zysków przewoźnika. Standardowo, w cenie biletu możemy zabrać mały bagaż podręczny o wadze max. 10kg i wymiarach mocno ograniczonych. Czyli zabrać możemy naprawdę niewiele. Jeśli chcemy wziąć ze sobą zapas ubrań, butów czy innych potrzebnych przedmiotów, czy chcemy przewieźć coś, czego sami na pokład wnieść nie możemy, jesteśmy zmuszeni do wykupienia bagażu nadawanego.
W celu jego zakupu z rozwijanego menu wybieramy pasażera do którego ma być on przypisany i limit wagowy bagażu. Jak widzicie na załączonym obrazku za dodatkową walizkę o wadze do 20kg przyjdzie nam zapłacić dodatkowo ponad 100 zł.
Gdy już wszystkie opcje mamy załatwione, idziemy dalej klikając w „Kontynuuj”.
Jeśli myślicie, że to już koniec labiryntu usług, to się mylicie. Kolejna podstrona oferuje nam wynajęcie samochodu który będzie czekał na nas na lotnisku docelowym i wierzcie mi, cena wynajmu jest z reguły wyższa niż w przeciętnej wypożyczalni samochodów. Idziemy dalej tradycyjnie klikając w „Kontynuuj”.
Finalizacja zamówienia.
To już prawie koniec! Teraz pozostało nam już zapłacić za bilet. Zwróćcie uwagę, że przez cały czas po prawej stronie znajduje się informacja o całkowitym, dotychczasowym koszcie zamówienia.
Płacimy kartą, ewentualnie poprzez system Paypal. Warto zauważyć, że cena za bilet opłacany kartą kredytową jest wyższa niż gdy płacimy kartą debetową. Warto więc zawczasu się przygotować i mieć na koncie odpowiednią sumę pieniędzy, żeby uniknąć prowizji za zapłatę kartą kredytową.
Po krótkiej chwili na ekranie pojawi się potwierdzenie rezerwacji biletu wraz z jej numerem – należy go zapisać, gdyż będzie potrzebny później. Te same informacje dostaniemy na skrzynkę mailową, więc przy wypełnianiu danych trzeba się trzy razy upewnić, czy podajemy właściwy adres.
Jak napisałem powyżej, wszystkie dotychczasowe kroki wykonaliśmy w celu zarezerwowania lotu i zapłacenia za niego. Otrzymana rezerwacja nie jest biletem wstępu na pokład. Aby go uzyskać należy dokonać odprawy nie wcześniej niż 15 dni przed lotem i nie później niż kilka godzin przed. Ale o odprawie i zarządzaniu rezerwacją opowiemy sobie w kolejnym artykule z tej serii.
Takie instrukcje są potrzebne! Na naszym blogu znajduje się aktualna na rok 2018 instrukcja rezerwacji w Ryanair. Mam nadzieję, że komusi się przyda.
http://tworcypodrozy.pl/blog/blog/rezerwacja-ryanair-krok-po-kroku