Jak oglądać polską telewizję w UK cz. 2

W pierwszej części artykułu opisałem Wam kilka sposobów na legalne oglądanie polskiej telewizji będąc na Wyspach. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Zdecydowanie najwygodniej i najprościej jest skorzystać z opcji oglądania telewizji, polskich programów czy filmów w polskiej wersji językowej przez internet. Opcja ta łączy się jednak z dość poważnym problemem – spora część programów, czy filmów dostępna jest jedynie na terenie Polski. W dzisiejszej, drugiej części artykułu pokażę Wam, jak obejść ten problem i móc cieszyć się pełną ofertą multimedialną tak, jakbyśmy znajdowali się w ojczyźnie.

Każdy nadawca jakiegokolwiek kanału telewizyjnego, filmu czy programu jest zobowiązany do przestrzegania licencji na jakiej dana pozycja jest mu udostępniona przez producenta. W wielu przypadkach nadawcy mogą wyświetlać zakupione filmy czy programy jedynie na terenie Polski. W przypadku internetu działa to bardzo prosto: strona, czy program komputerowy przez który oglądamy sprawdza adres IP naszego komputera i lokalizuje gdzie się znajdujemy. Jeśli system wykryje, że nasze IP nie jest przypisane do Polski, automatycznie blokuje nam dostęp do danego materiału. Dzieje się tak z wieloma treściami w tzw. „polskim internecie”. Oczywiście internet nie jest podzielony na kraje jak świat, jednak poszczególne treści bywają przypisane do danego państwa. Mieszkając w UK i przeglądając zawartość polskich stron www dość często przy próbie wyświetlenia jakiegoś filmiku zamiast spodziewanej treści zobaczymy na ekranach informację „ze względów licencyjnych materiał dostępny jest jedynie na terenie Polski”.

Serwery VPN

Czy zatem nie ma nadziei dla emigranta chcącego obejrzeć kolejne odcinki ulubionego serialu w polskiej wersji językowej? Otóż jest! Nadzieja ta nazywa się serwer VPN.
W dużym skrócie i uproszczeniu: VPN to taka bramka, do której podłączamy się korzystając z internetu (mając przypisane w naszym przypadku angielskie IP). Bramka ta „przepuszcza nas dalej” zmieniając nasze angielskie IP na polskie. Mówiąc jeszcze inaczej dzięki VPN zmieniamy swoje IP na polskie tak, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się na terenie Rzeczpospolitej.
Podczas normalnego korzystania z internetu (znów w wielkim uproszczeniu) połączenie wygląda tak:
nasz komputer —> internet.
W przypadku korzystania z usługi VPN schemat połączenia przedstawia się następująco:
nasz komputer —> server VPN —> internet

Jak skorzystać z serwera VPN?

Dla przeciętnego pożeracza internetu sposoby są dwa: serwery darmowe i serwery płatne. Osobiście polecam drugą opcję. Dlaczego? W przypadku wszelkich darmowych usług nie ma żadnej gwarancji, że wszystko będzie działać jak należy, jeśli serwer przestanie działać w połowie odcinka ulubionego serialu, nic nie możemy zrobić. Poza tym niezwykle ważna jest szybkość takiego serwera. Weźcie pod uwagę, że w momencie połączenia z serwerem VPN szybkość naszego internetu będzie zależna także od szybkości i przepustowości naszej bramki VPN. Płatne opcje są zdecydowanie lepsze pod tym względem od ich darmowych odpowiedników. Jednak dla samego wypróbowania jak w ogóle działa taka usługa, testowo można skorzystać z jednej z bezpłatnych opcji wymienionych w artykule na stronie Download.net

Z których usług VPN korzystać?

Cóż, jak zwykle zdania mogą być podzielone. Firm oferujących taką usługę jest wiele, jedna z bardziej znanych to hitme.pl  Możecie wybrać sobie z czterech różnych pakietów różniących się przede wszystkim szybkością. Najtańszy z nich (5 Mb/s) kosztujący 19 pln za miesiąc w zupełności wystarczy do oglądania telewizji online.

Drugim, wypróbowanym przeze mnie serwerem jest imediavpn.pl  Z usług tej firmy korzystam do dziś. Koszt to 20 zł za miesiąc i płacąc tyle codziennie mogę cieszyć się zawartością „polskiego internetu”
Na obu stronach przy zakupie usługi macie dostęp do szczegółowych instrukcji „krok po kroku” jak włączyć zakupioną usługe VPN na swoim komputerze. Cała procedura zajmuje maksymalnie 5 min i wystarczy wykonać ją raz.

Może na pierwszy rzut oka 20 złotych wydaje się dużo, ale biorąc pod uwagę, że mieszkamy w UK i zarabiamy funty, 20 zł to ok £3.6 czyi cena jednego piwa w pobliskim pubie 😉

Filmy w wersji polskiej oglądane w UK

Mając dostęp do „polskiego internetu” możemy wreszcie udać się do jednej z wielu wypożyczalni filmów online – VOD (video na życzenie). Zdecydowanie większość z nich oferuje swoje filmy wyłącznie dla użytkowników z polskim IP, a przecież już takie posiadamy, prawda? Takich internetowych wypożyczalni jest wiele. Oferują one różne filmy w różnych cenach. Ja jak zwykle polecam wam to, co sam wypróbowałem. Na co dzień korzystam z dwóch platform: Vod.pl oraz cineman.pl

Na platformie VOD możemy obejrzeć film za ok. 10 zł (niecałe 2 funty), zdarzają się tańsze. Na Cineman.pl oprócz opłaty za konkretny film (5 – 8 zł) możemy wykupić sobie pakiet, np. za niecałe 20 zł uzyskujemy dostęp do 20 filmów na okres 30 dni. I znów: za cenę jednego piwa w pubie prawie codziennie możemy obejrzeć film w wersji polskiej.

Powyższe informacje kieruję do wszystkich spragnionych naszego ojczystego języka. Jednocześnie gorąco zachęcam, do oglądania multimediów w języku angielskim! Nie do przecenienia jest jak najczęstszy kontakt z angielskim jeśli chcemy rozwijać nasze umiejętności w posługiwaniu się naszym drugim językiem.

Michał
Założyciel i administrator bloga Ponglish.eu. Na co dzień mieszka i pracuje w Anglii. Borykał się z problemami które sam teraz opisuje na tej stronie. Zadawał w internecie pytania, na które dziś udziela odpowiedzi.

11 Komentarzy

 1. Witam,
  Wlasnie natrafilam na Twojego bloga.
  Mam pytanie w sumie nawiazujace do VOD.
  Mieszkam w UK i mam wypasiony dekoder NC+ z HBO GO i NC+ GO w pakiecie.Problem w tym,ze nie moge ogladac niczego z wyzej wymienionych ze wzgledow lokalizacyjnych.
  Programy VPN dziaja na komputery i smarttfony, a jak mozna ukryc router zeby wysylal do telewizora sygnal ktory pozwoli mi ogladac seriale z vod?

  • Hej. Szukałem gdzie mogłem i szczerze mówiąc nic konkretnego nie znalazłem. Niestety aż tak się na tych sprawach nie znam. Podobno są routery wspierające VPN ale jak to działa i ile kosztuje niestety nie wiem. Proponuję poszukać na jakiś forach „branżowych” ewentualnie zwyczajnie zapytać w sklepie o taki wynalazek 😉 Pozdrawiam

  • OpenVPN jest w tej chwili jednym z najlepszych (jak nie najlepszym protokołem VPN) – daje możliwość łatwego i szybkiego zabezpieczenia połączenia przed niepożądanymi odbiorcami.

   Na przykładzie vpn4u.pl i ich usługi FreeVPN opisze jak wykorzystać klienta OpenVPN do zabezpieczenia połączenia internetowego.

   Pierwszą czynnością jaką powinniśmy zrobić jest pobranie i zainstalowanie klienta OpenVPN w najnowszej wersji – najlepiej bezpośrednia ze strony wydawcy – https://openvpn.net/index.php/open-source/downloads.html

   Po instalacji klienta musimy zadbać o to, żeby klient zawsze uruchamiał się z uprawnieniami administratora – jeśli tego nie zrobimy połączenie nie zadziała prawidłowo gdyż po połączeniu do serwera vpn nie zostaną wstrzyknięte prawidłowo nowe trasy routingu ze względu na brak uprawnień. Najprościej jest to zrobić w następujący sposób = Klikamy prawym klawiszem myszy na skrót klienta OpenVPN > Właściwości > Zakładka „Zgodność” > Sekcja „Poziom uprawnień” zaznaczamy „Uruchom ten program jako administrator” i klikamy OK

   Kolejnym krokiem jest rejestracja w systemie vpn4u.pl – przechodzimy na stronę http://vpn4u.pl i wybieramy pakiet FreeVPN (pierwszy z prawej) i klikamy „Wybieram ten pakiet” – na stronie są też płatne wersje ale na początek i naukę OpenVPN wystarczy ten darmowy. Po wybraniu pakietu zostaniemy przekierowani na stronę rejestracji usługi – usługa jest aktywowana automatycznie po złożeniu zamówienia i na podane konto pocztowe wysyłany jest email ze szczegółami do zalogowania do serwerów VPN.

   Po otrzymaniu emaila o aktywacji konta musimy zalogować się w panelu klienta – https://support.vpn4u.pl – i pobrać pliki konfiguracyjne serwerów VPN, plik archiwum .zip zawierający pliki konfiguracyjne .ovpn znajduje się Panel klienta > Usługi > Aktywna usługa > Centrum Plików.

   Po pobraniu archiwum z plikami .ovpn należy je rozpakować i wypakowane pliki przegrać do C:\Program Files\OpenVPN\config – jest to lokalizacja defaultowa instalacji OpenVPNa.

   Teraz pozostało nam jedynie uruchomić klienta OpenVPN (ikonka pojawi się na pasku przy zegarku) kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonce która pojawiła się przy zegarku i wybrać serwer do którego chcemy się połączyć, kliknąć Połącz i wpisać Login i Hasło z otrzymanego emaila. I to w sumie tylko tyle 🙂 Od teraz mamy zabezpieczone połączenie i przy okazji możemy się geolokalizować w wybranym kraju celem np. obejrzenia zablokowanej TV 🙂

   • dzieki kuba! postanowilem, ze zaryzykuje i kupiem polski-vpn.pl dziala bajka!! @andrzej, zakupilem ich vpna w tym miesiacu i maja bodajze 8 serwerow.

 2. Teraz w sieci można znaleźć całe mnóstwo firm oferujących VPNy, całkiem intratny biznes się z tego zrobił. Czasem da się wyhaczyć dobre oferty, typu kilkadziesiąt dolarów za 2-3 lata usługi, tutaj kilka przykładowych VPNów: https://bezpiecznyvpn.pl/ranking-vpn/ ogólnie będąc na emigracji warto dla polskiej telewizji czy polskich napisów w netflixie, ale to trzeba sobie samemu przeliczyć.

  • Dzięki za ten link. Swoją drogą artykuł wymaga małej aktualizacji. Póki co można oglądać np. pełną ofertę na Ipli po szybkiej weryfikacji. Natomiast same VPN-y wciąż są „w cenie” chociaż cały czas mam problem ze znalezieniem naprawdę szybkiego i stabilnego serwera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*