Dziś wracamy do ważnego i wiele razy „wałkowanego” tematu – wynajęcia mieszkania. Wiele osób poszukujących tutaj swojego lokum nie ma pojęcia „jak to ugryźć”. Opisy w ogłoszeniach bywają skomplikowane, a przy każdej niemal ofercie widnieją dane kontaktowe do agencji a nie do właściciela. Ci, którzy mają nieco odwagi i zadzwonią do agenta, słyszą cały potok informacji i wymagań, które przyprawiają o zawrót głowy. Spróbujemy więc dzisiaj „rozmontować” cały proces i przebrnąć przez niego krok po kroku.
- Poszukiwanie mieszkania.
To technicznie najprostszy i najlepiej znany nam wszystkim krok. Zanim mieszkanie wynajmiemy, musimy je znaleźć. To nie różni się niczym od poszukiwania nieruchomości w Polsce. Najlepiej szukać na portalach ogłoszeniowych w internecie, ja osobiście polecam trzy:
www.rightmove.co.uk
www.zoopla.co.uk
www.gumtree.com
Na każdej z tych stron wyszukiwanie przebiega niemal tak samo jak na znanych nam z Polski portalach ogłoszeniowych: wybieramy miasto lub region, interesującą nas ilość pokoi, zakres cen itp. Następnie możemy przeglądać wyniki wyszukiwania. - Kontakt z agencją.
Jak już niejednokrotnie podkreślałem, w UK zdecydowana większość mieszkań na wynajem obsługiwana jest przez agentów, bardzo rzadko spotkać można ofertę wynajmu „z ręki do ręki”. Cały proces wynajmu, a także cały okres zamieszkania instytucją z którą się kontaktujemy jest agencja. Bywa tak, że przez 10 lat zamieszkania lokatorzy nigdy nie spotkają landlorda (właściciela mieszkania). Dane kontaktowe do agencji znajdują się w ogłoszeniu, standardowo są to e-mail i telefon. Nie ma znaczenia którą formę wybierzemy, pracownik agencji niezwłocznie się z nami skontaktuje, leży to w jego interesie. - Oglądanie mieszkania
W umówionym przez nas terminie spotkamy się z agentem w mieszkaniu którym jesteśmy zainteresowani. Tam pracownik pokaże nam całe mieszkanie, pokaże wszystkie kąty i zakamarki, opowie o kosztach wynajmu i eksploatacji, o sąsiadach, wyposażeniu i o tym co wolno, a czego nie wolno w wynajmowanym mieszkaniu. Odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości. A przede wszystkim przedstawi dalszą drogę przez gąszcz procedur jakie musimy chcieć, żeby to mieszkanie wynająć. I to jest moment, w którym kończą się znane nam z ojczyzny procedury, a zaczynają schody, po których nowym mieszkańcom trudno jest wejść. - Pierwsze dokumenty
Jeśli po obejrzeniu mieszkania i skalkulowaniu kosztów nadal jesteśmy zainteresowani wynajmem, agent przekaże nam kilka dokumentów. Będą to:
– Tennant Application (aplikacja) – czyli formularz przez który oficjalnie zgłosimy chęć wynajęcia mieszkania, szerzej o tym dokumencie w kolejnym punkcie
– Tenancy Agreement – czyli umowa najmu. To nic innego jak wszystkie zobowiązania i prawa zarówno wynajmującego jak i najemcy, wszystkie warunki i zasady na jakich wynajmiemy mieszkanie. Umowa to nic nowego, podpisujemy ją i w Polsce. Warto się z nią wcześniej zapoznać, bo zawiera wszelkie zapisy regulujące nasze przyszłe zamieszkanie, określa co wolno a czego nie wolno.
– Tenant Fees – to lista wszystkich opłat jakie będziemy musieli ponieść w procesie wynajmu mieszkania, więcej o opłatach w jednym z kolejnych punktów poniżej
– Tenant’s Quide – czyli podręcznik najemcy, wyjaśniający min. wszystkie kroki które ja wyjaśniam w tym artykule, informujący gdzie szukać pomocy i z kim się kontaktować przez cały okres zamieszkania, wyjaśniający zawiłe kwestie z umowy i informujący o wszystkim co powinien wiedzieć przyszły najemca lokalu oraz klient danej agencji. - Aplikacja
To formularz który musi wypełnić każdy dorosły zamierzający wynająć mieszkanie. Czyli jeśli o lokal stara się małżeństwo, oboje muszą wypełnić osobne aplikacje. Formularz jest dość długi (3-5 stron) i na pierwszy rzut oka skomplikowany, ale tak naprawdę jest wielkim zbiorem pytań o najemców. Zbiorem dość szczegółowych, a miejscami intymnych pytań… Jego zrozumienie i wypełnienie wymaga oczywiście dość dobrej znajomości języka angielskiego więc jeśli ktoś nie czuje się pewnie powinien poprosić o pomoc w wypełnieniu aplikacji kogoś z dobrym angielskim. Niestety, ale formularze różnią się w zależności od agencji czy regionu, więc nie jestem w stanie podać jednego obowiązującego wzoru. Jednak praktycznie wszystkie formularze aplikacyjne zawierają:
– Prospective Tenant Details – czyli miejsce na wszelkie dane osobowe wynajmującego, gdzie należy podać dane kontaktowe, miejsce aktualnego zamieszkania (i to, jak długo mieszkamy pod tym adresem), czasami poprzednie adresy zamieszkania, stan cywilny itp. Znajdą się tutaj także pytania typu czy jesteśmy palaczami (my, lub inni przyszli lokatorzy nieruchomości), lub czy mamy zwierzęta. Nie trudno się domyśleć, że w wielu przypadkach fakt palenia, czy posiadania zwierzęcia może nam uniemożliwić uzyskanie mieszkania…
– Employment Details – to informacje o zatrudnieniu, dane firmy, kontakt do przełożonych, okres zatrudnienia i inne tego typu informacje
– Previous Employment Details – czyli poprzednie miejsca zatrudnienia, to samo jak wyżej tylko dotyczące dawnych firm w których pracowaliśmy, włącznie z danymi kontaktowymi
– Character Referee – dane kontaktowe do osoby, która nas zna i która może coś o nas powiedzieć, jakimi jesteśmy ludźmi. Dobrze by było, żeby to była osoba na poziomie, jakiś urzędnik, czy przedstawiciel jednego z wielu zawodów zaufania publicznego. Ważne jest jednak, by była to osoba która naprawdę nas zna. Jeśli nie znamy żadnego „ważniaka” a co gorsze żaden „ważniak” nas nie zna, możemy podać dane do naszego przyjaciela.
– Guarantor – czyli gwarant. To nikt inny jak zwykły, znany z Polski żyrant, czyli osoba która zobowiąże się do spłaty naszych zaległości mieszkaniowych, jeśli z jakiegokolwiek powodu my tego nie zrobimy. To takie zabezpieczenie dla Landlorda. W zdecydowanej większości agencji gwaratn jest opcjonalny. To znaczy, że nie musimy go mieć, ale jeśli mamy to znacząco zwiększa nasze szanse na wynajęcie mieszkania w momencie, jeśli nasza aktualna sytuacja finansowa nie jest zbyt stabilna.
– Proof of Identy – czyli spis dokumentów które dołączamy do aplikacji w celu udowodnienia, że my to my oraz że mamy dochody i pieniądze, są to zazwyczaj: paszport, wyciąg z konta (zazwyczaj nieobowiązkowy, ale bardzo zalecany), ostatnie opłacone rachunki oraz trzy ostatnie payslip-y czyli znane z polski odcinki wypłat.Ostatnim punktem aplikacji jest formularz na podstawie którego agencja zwróci się do naszego banku w celu uzyskania informacji o naszej sytuacji finansowej.
Całą aplikację należy skrupulatnie wypełnić, podpisać i wraz z załączonymi dokumentami dostarczyć do agencji. Można to zrobić osobiście, lub wysłać pocztą. Można także wysłać mailem, ale co ważne: aplikację trzeba najpierw wydrukować, ręcznie wypełnić, podpisać, a następnie zeskanować i wysłać. Aplikacja wypełniona na komputerze nie zostanie wzięta pod uwagę.
W dzisiejszej części artykułu omówiliśmy pierwsze 5 kroków ku zdobyciu wymarzonego mieszkania. Kolejne kroki i procedury w jutrzejszej kontynuacji.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis