Wczoraj w pierwszej części artykułu omówiliśmy pierwsze pięć kroków które należy przejść, żeby wynająć mieszkanie w UK. Dzisiaj kolejne kroki i kolejne schody na drodze ku zamieszkaniu. Bez zbędnych wstępów przechodzimy do kontynuacji.
Gdy aplikacja zostanie wypełniona i wysłana, automatycznie w sposób prawnie wiążący staliśmy się kandydatami (jakkolwiek dziwnie to nie brzmi) do wynajęcia danego lokum. Co to znaczy? To znaczy, że zobligowaliśmy się do wynajęcia tego mieszkania, jeśli pozytywnie przejdziemy proces rekrutacji. Inaczej mówiąc w tym momencie nie powinniśmy składać innych aplikacji w innych agencjach próbując wynająć inne mieszkania gdyż może się okazać, że będziemy musieli wynająć dwa mieszkania. Dlatego powinniśmy się wstrzymać z innymi działaniami do czasu przebrnięcia przez krok szósty…
6. Decyzja Landlorda
To jeden z dwóch kroków gdzie nic nie zależy od nas. W etapach 1-5 zrobiliśmy wszystko co mogliśmy i teraz musimy czekać na decyzję właściciela mieszkania. W idealnym świecie byli byśmy jedynymi chętnymi na ten lokal a landlord niemal automatycznie i z ochotą udostępnił by nam swoje mieszkanie. Ale żyjemy w świecie niezbyt idealnym więc najprawdopodobniej na nasze upatrzone lokum czai się więcej osób, rodzin. Agencja prawdopodobnie otrzymała więcej aplikacji, a Landlord chce jeszcze trochę poczekać na kolejne, żeby mieć większy wybór. Trzeba się więc uzbroić w cierpliwość, bo na wiadomość o decyzji właściciela możemy poczekać kilka dni, a może i tygodni. Prędzej czy później skontaktuje się z nami pracownik agencji i przekaże jedną z dwóch wiadomości
– landlord odrzucił naszą aplikację (coś mu się w niej nie spodobało, np. fakt że jesteśmy palaczami, albo za mało zarabiamy i obawia się że nie będziemy płacić rachunków) lub zdecydował się wynająć mieszkanie komuś innemu. W takiej sytuacji proces dla nas się kończy, a my zmuszeni jesteśmy powrócić do kroku nr. 1 czyli do poszukiwania innego mieszkania.
– landlord chce wynająć nam mieszkanie – w tej sytuacji przechodzimy do kroku siódmego. Od tego momentu agencja zaprzestanie prowadzenia poszukiwania najemców na ten lokal a ogłoszenie zniknie z portali i strony agenta. Innymi słowy zostanie ono zarezerwowane dla nas i będzie takie do momentu zakończenia procesu weryfikacji.
7. Opłaty
Wiadomość, że zostaliśmy wybrani to dobra wiadomość, ale dopiero połowa sukcesu. Oznacza to tylko tyle, że nasza aplikacja i wstępny obraz naszej rodziny i sytuacji życiowo – finansowej spodobały się właścicielowi i jest gotowy wynająć nam swoją nieruchomość. Teraz musimy wnieść opłaty wymienione w dokumencie Tenant Fees.
Opłaty mogą się różnić i być różnej wysokości w zależności od wielu czynników, między innymi od agencji, regionu czy miasta w którym znajduje się nieruchomość, lub od okresu w którym prowadzony jest proces wynajmu. Jako przykład podam koszty dla wynajęcia dwupokojowego mieszkania w małym mieście w Kent w Anglii, w którym odstępne wynosi 750 funtów:
– Deposit – jest to zwrotna kaucja która ma być zabezpieczeniem dla landlorda i z której pokryje ewentualne szkody które wyrządzimy. To jedyna możliwość nie zwrócenia nam tych pieniędzy. Jeśli na koniec najmu oddamy mieszkanie w takim stanie w jakim do niego się wprowadziliśmy (nie licząc zwykłych „szkód” wynikających z eksploatacji jak np. wyblakły kolor ścian), pieniądze zostaną nam zwrócone. Depozyt wróci na nasze konto także w sytuacji, jeśli nie zostaniemy zweryfikowani pozytywnie i landlord jednak NIE wynajmie nam mieszkania. Depozyt najczęściej wynosi równowartość półtora czynszu (odstępnego), w tym wypadku będzie to 1075 funtów
– application fee £200 – bezzwrotna opłata aplikacyjna czyli inaczej mówiąc wynagrodzenie dla agenta za przeprowadzenie procesu aplikacji
– Preparation and execution of tenancy agreement £100– czyli przygotowanie i zrealizowanie umowy najmu.
Niezwłocznie więc po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi Landlorda, chcąc wynająć to przykładowe mieszkanie, musimy przelać na konto agencji 1375 funtów!
8. Sprawdzanie i realizacja
W momencie zaksięgowania wpłaty, agencja niezwłocznie przystąpi do przygotowania spersonalizowanej umowy oraz… sprawdzenia nas. Tutaj wykorzystają wszystko, co zawarliśmy w naszej aplikacji. Skontaktują się z naszym bankiem, obecnym pracodawcą w celu potwierdzenia wysokości naszych dochodów i ogólnej sytuacji finansowej. Skontaktują się z dotychczasowym landlordem a prawdopodobnie i z właścicielami poprzednich mieszkań które wynajmowaliśmy. Sprawdzą czy nie zdemolowaliśmy lokali, czy płaciliśmy za czynsz, czy regulowaliśmy opłaty w terminie. Sprawdzą czy nie mamy zaległości w płaceniu Council Tax. Innymi słowy sprawdzą, czy jesteśmy rzetelnymi najemcami i czy można nam zaufać. Dodatkowo najprawdopodobniej wykorzystają rubrykę Character Referee i wypytają, czy np. nie urządzamy głośnych imprez po nocach. Generalnie sprawdzą wszystko co mogą sprawdzić i dowiedzą się o nas wszystkiego co z godnie z prawem, lub za naszą zgodą dowiedzieć się mogą. Na tej podstawie zostanie podjęta ostateczna decyzja o wynajęciu nam, lub nie mieszkania. W przeciwieństwie do punktu szóstego w tym miejscu nie decyduje „widzimisie” landlorda, czy jego preferencje, a twarde liczby i fakty. Proces ten przypomina nieco przyznanie kredytu w banku.
Jeśli weryfikacja przebiegnie niekorzystnie, agencja znajdzie sterty niezapłaconych rachunków, czy dwóch byłych landlordów którzy do tej pory nie mogą odzyskać od nas pieniędzy za czynsz, lub okaże się że zarabiamy mniej niż mówiliśmy i nasza pensja nie wystarczy na pokrycie opłat i życie, proces aplikacji na tym etapie się zakończy, a my musimy wrócić do punktu pierwszego naszego poradnika, po uprzednim uregulowaniu wszystkich zaległości. Jeśli jednak weryfikacja zakończy się pozytywnie, przechodzimy do kolejnego kroku.
9. Podpisanie umowy.
To już czysta formalność. Zarówno my, jak i landlord lub najczęściej agent który go reprezentuje podpisujemy umowę najmu mieszkania, w której min. określony został termin w którym możemy się wprowadzić oraz czas trwania umowy. Zwyczajowo pierwszy okres to pół roku, następnie gdy wszystko jest ok umowę się przedłuża. Po dopełnieniu wszystkich formalności, pozostaje jedynie uregulować czynsz za pierwszy miesiąc, odebrać klucze i w wyznaczonym dniu rozpocząć przeprowadzkę.
Wszystkie informacje które w obu częściach artykułu podałem, oparte są na własnych doświadczeniach. Poszczególne procedury, opłaty czy ich wysokość mogą się różnić w zależności od wielu czynników. Jednak, jak to mówią, mniej więcej tak to wygląda. Uproszczając w wielkim skrócie wynajem mieszkania wygląda tak:
Znajdujemy interesujące nas lokum, zgłaszamy się do agencji, oglądamy mieszkanie a następnie wypełniamy aplikację. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi wnosimy niezbędne opłaty, czekamy na weryfikację, po której podpisujemy umowę i wprowadzamy się do nowego mieszkania. Cały proces może trwać od kilku dni do kilku tygodni. I to tyle. Tylko tyle i aż tyle… Powodzenia!
Zabiłeś mnie tym..
przeprowadzam się do Anglii w sierpniu, sama się gubię co pierwsze – praca, NIN, mieszkanie.. na początku na pierwsze 3 msc. wynajem pokoju, potem jak będzie coraz lepiej (mam nadzieję) to wynajem jakiegoś małego flatu tylko dla mnie.. depozyty przerażają, ale rozumiem to dobrze..kolejna rzecz: jak przyjeżdżasz i dopiero znajdujesz pracę to jak możesz, wnioskując po Twoim wpisie znaleźć mieszkanie.. ciężka sprawa.
Witaj Bogusiu,
nazywam się Marcin i jestem autorem cyklu: „Ikony Wielkiej Brytanii” na samym początku przepraszam w imieniu redakcji, za tak późną reakcję na Twój komentarz. Jestem pewien, że Michał wkrótce odpowie Ci na wszystkie wątpliwości zawarte w Twoim komentarzu. Trzeba tylko poczekać 🙂
Serdecznie pozdrawiam
Marcin
Najłatwiej zacząć od wynajmu pokoju w mieszkaniu współdzielonym. W takim przypadku większość landlordów nie zadaje wielu pytań i nie sprawdza wiarygodności najemcy. Po kilku miesiącach regularnego płacenia czynszu zdobywamy dobrą historię najemcy.
Drugi sposób to zaoferowanie landlordowi wyższego depozytu jako zabezpieczenia. Innych sposobów na wynajem mieszkania bez wcześniejszej historii niestety nie znam. Można oczywiście liczyć na łut przysłowiowego szczęścia ale to niestety małe prawdopodobieństwo sukcesu…
Pozdrawiam serdecznie