Jak założyć konto w brytyjskim w banku

Niezależnie gdzie się znajdujemy, w dzisiejszych czasach konto w banku to niemal podstawa egzystencji finansowej. Nie inaczej jest w UK i to do banku powinniśmy skierować się na początku załatwiania wszelkich formalności związanych z pobytem w nowym kraju. To naprawdę nie jest nic skomplikowanego.

Brytyjskie konto bankowe zakłada się nieco inaczej niż w Polsce, ale cała procedura wygląda podobnie. Podstawowa różnica jest taka, że na Wyspach należy najpierw umówić się na wizytę. W zasadzie tutaj wszędzie trzeba się umawiać na wizytę: w banku, w urzędzie, u lekarza, w szkole. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że unikamy wielkich kolejek i ewentualny czas oczekiwania w poczekalni to 5-10 minut a nie np. kilka godzin, co nie jest wyjątkiem w ojczyźnie.

Appointment czyli spotkanie z bankierem (ale i z urzędnikiem, czy lekarzem – zapamiętajcie to słowo, bo wiele razy go użyjecie i usłyszycie u progu Waszej emigracji) możemy umówić osobiście, telefonicznie a także przez internet (w niektórych placówkach). Jeśli nie znamy dobrze angielskiego, warto udać się do banku osobiście i poprosić o termin spotkania. Czego nie damy rady powiedzieć, przekażemy gestami czy za pomocą translatora 😉 Zresztą pracownik banku widząc ewentualne problemy z językiem zaproponuje (o ile dana placówka ma taką możliwość) obecność tłumacza, czy spotkanie z pracownikiem znającym nasz język. Wbrew pozorom to bardzo możliwy scenariusz – nasi rodacy pracują w wielu brytyjskich bankach. Umawiając się na wizytę należy podać swoje imię i nazwisko a także telefon kontaktowy, opcjonalnie adres zamieszkania. Pracownik banku zaproponuje kilka możliwych terminów z których wybierzemy ten, który nam pasuje. Poinformuje nas także co należy przygotować przed kolejną wizytą.

Na umówione spotkanie udajemy się punktualnie a nawet kilka minut przed czasem. W zależności od banku będziemy potrzebowali jeden lub dwa dokumenty ze zdjęciem, potwierdzenie adresu zamieszkania, dane do pracodawcy, a także trochę funtów (część banków wymaga wpłaty przy zakładaniu rachunku nie musi to być duża kwota, 50 funtów na początek powinno wystarczyć).

W wielu przypadkach nowi imigranci nie posiadają ani potwierdzenia zamieszkania, ani danch pracodawcy bo zwyczajnie jeszcze nie pracują. W części placówek będzie to problem, ale bez paniki. Niektóre banki, jak Barclays jeśli legitymujemy się dokumentem potwierdzającym unijne obywatelstwo założą nam konto. Trzeba będzie oczywiście podać jakiś brytyjski adres aktualnego zamieszkania. To dobre rozwiązanie, gdyż od tego momentu każda korespondencja z banku jak choćby potwierdzenie założenia konta, czy przysyłany na życzenie wyciąg z konta będzie naszym potwierdzeniem zamieszkania dla innych instytucji.

Jak wygląda sam proces zakładania konta? Tych których przeraża widmo wypełniania stosu druków nawet po polsku, a co dopiero po angielsku mam dobrą wiadomość: zasadniczo wszystko wypełnia za nas bankier, zadając nam kolejne pytania i wprowadzając wszystko do komputera. Naszym zadaniem jest jedynie sprawdzenie poprawności wprowadzonych informacji i złożenie podpisów w odpowiednich miejscach. Cała wizyta nie powinna trwać dłużej niż kilkanaście minut. Po podpisaniu umowy i złożeniu depozytu (czyli wpłaceniu pierwszych pieniędzy na nasze nowe konto) dostaniemy potwierdzenie założenia rachunku bankowego. Następnie musimy poczekać kilka dni na jedną lub więcej przesyłek z banku. Może ich być nawet trzy: w pierwszej kopercie dotrze do nas karta debetowa, w drugiej pin do niej, a w trzeciej dane do logowania na konto przez system online. Od tej pory możemy w pełni cieszyć się brytyjskim kontem bankowym.

Karta debetowa działa tak samo jak jej polski odpowiednik: jeśli mamy pieniądze na koncie, możemy je wybrać w bankomacie, zapłacić za zakupy w sklepie, czy wykorzystać online. To jedna z różnic między naszymi krajami. W Polsce najpopularniejsze są systemy płatności online, w których logujemy się na nasze konto bankowe i uwierzytelniamy transakcję. W Wielkiej Brytanii płaci się głównie za pomocą karty debetowej i kredytowej ich działanie jest dla sklepów online takie samo. Na karcie poza zwyczajowymi danymi jak nazwisko czy numer karty, znajduje się także unikalny numer naszego konta bankowego więc podwójnie należy o kartę dbać i chronić ją przed złodziejami!

Nie polecam żadnego konkretnego banku, gdyż każdy spełnia wymagania innych osób. Jedne mają lepszą ofertę dla firm, inne tańsze przelewy międzynarodowe, a jeszcze inne największą sieć bankomatów w okolicy. Dla młodych, świeżych emigrantów przyjazny jest wspomniany Barclays gdyż jest bardziej liberalny w wymogach od innych placówek. Nie wyszczególniam także rodzajów kont bankowych, gdyż pracownik placówki zaproponuje najprostsze dla nas rozwiązania. Najczęściej na początek oferowane jest bezpłatne konto basic.

Michał
Założyciel i administrator bloga Ponglish.eu. Na co dzień mieszka i pracuje w Anglii. Borykał się z problemami które sam teraz opisuje na tej stronie. Zadawał w internecie pytania, na które dziś udziela odpowiedzi.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*