Ikony Wielkiej Brytanii #21 My name is Bond. James Bond cz.2

W poprzednim artykule poznaliśmy chyba najsłynniejszego agenta w świecie literatury jak i filmu. Dziś zapraszam serdecznie na drugą, ostatnią część spotkania z Jamesem Bondem.

Agent 007 nosi zwykle klasyczny strój wieczorowy na który składa się: jednorzędowa marynarka, koszula z grubego jedwabiu i czarny, cienki satynowy krawat. Na jego strój biznesowy składają się: ciemnoniebieski wełniany garnitur, ponownie koszula z grubego jedwabiu i ponowie czarny, ale tym razem dzianinowy krawat. Rekreacyjno – wypoczynkowy strój Bonda to albo czarno – biały garnitur w pepitkę, albo ciemnoniebieska dzianinowa koszula z krótkim rękawem. Bond nienawidzi wiązanych butów i kiedy tylko może chodzi w sandałach. Śpi w długiej jedwabnej piżamie. Wśród jego osobistych przyborów znajduje się, trzymana w tylnej kieszeni spodni spiżowa papierośnica z 50 papierosami wyprodukowanymi specjalnie dla niego przez Morlands of Grosvenor St. oraz czarna zapalniczka od Roxona.

Ulubionym posiłkiem agenta 007 jest śniadanie składające się z: jajecznicy z bekonem, tostów, karafki z sokiem pomarańczowym i kawy. Ulubionym drinkiem Bonda jest wstrząśnięte nie mieszane Martini, choć zdarzało mu się pić podwójny gin z tonikiem, wódkę z tonikiem czy spore ilości Bourbona. Filmowy James Bond preferuje szampan Moët & Chandon Dom Perignon w przeciwieństwie do swojego literackiego pierwowzoru, który woli Taittinger Blanc de blancs.

Wrodzona nostalgia Bonda miała wpływ na wybierane przez niego samochody. W roku 1933 roku w jego garażu pojawił się prawie nowy Bentley 1930 z 4,5 litrowym silnikiem. Wraz z nagłym nieoczekiwanym przypływem gotówki w wysokości około £5000 Bond nabył nowego Bentleya Mk VI 1953, z którego korzystał przez kilka następnych lat. Ostatecznie w 1961 roku do kolekcji jego pojazdów dołączył bardzo spersonalizowany, przebudowany Bentley Mk VI R-Type Continental. W czasie swojej kariery Bond korzystał z różnej broni wśród których znalazły się: automat Beretta kaliber 25, S & W Colt Detective Special revolver, kaliber specjalny 38, S & W Colt Police Positive revolver kaliber specjalny 38 czy też Colt „long barreled” kaliber 45.

Dowódca British Secret Service jest znany jako po prostu M, a jego biuro składa się z: szefa sztabu, Billa Tannera i jego sekretarki Moneypenny. Wydział agentów 00 posiadających „licencję na zabijanie” (Dwa zera przed numerem agenta oznaczały, żę dany agent posiadał „licencję na zabijanie” czyli, że sam decydował o tym kogo i czy zabije mając jednocześnie przy tym pełne wsparcie i aprobatę brytyjskiego rządu.) tworzy tylko trzech agentów: 007 (James Bond), 008 (Bill) oraz agent 0011 – sekretarz i szef wydziału Clements. Jednym z najczęstszych partnerów agenta 007 w jego misjach jest Felix Leiter z Central Intelligence Agency. Okazjonalnie podczas misji krajowych Bond korzysta również z pomocy Ronniego Vallance’a – asystenta komendanta policji.

Na przestrzeni lat filmowy James Bond posiadał wiele wcieleń. Po raz pierwszy w słynnego agenta 007 wcielił się Sean Connery w latach sześćdziesiątych zastąpiony przez Rogera Moore’a w latach 70-tych i 80-tych, którego z kolei w kolejnej dekadzie zastąpił Pierce Brosnan wcielający się w tę postać aż do roku 2005. Obecnie w rolę Jamesa Bonda wciela się Daniel Craig.

 

Marcin
Przedstawiciel młodej emigracji jednak nie w UK a... na Islandii! Wielka Brytania leży jednak w kręgu jego zainteresowań zwłaszcza wszelkie aspekty kulturalne i historyczne. Autor cyklu "Ikony Wielkiej Brytanii".

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*