Pancake day

Dzisiejszego flesza zawdzięczacie Agnieszce – mojej koleżance z UK, która to uświadomiła mnie, że dziś w UK „Pancake day” czyli brytyjski odpowiednik naszego „tłustego czwartku”.

„Pancake day” lub „Shrove day” to tradycyjny dzień świąteczny przed początkiem Wielkiego Postu i wypada zawsze we wtorek tuż przed środą popielcową. Tradycyjnym daniem spożywanym dzisiejszego dnia są naleśniki. Tradycyjny angielski naleśnik jest bardzo bardzo cienki i podawany natychmiast po usmażeniu. Zazwyczaj jego dekorację stanowi złoty syrop albo sok cytrynowy i cukier puder.

Największa atrakcją dzisiejszego dnia stanowiącą bardzo ważny element obchodzenia tego dnia w „ Zjednoczonym Królestwie” jest „naleśnikowy wyścig”, w którym uczestnicy ( często w wymyślnych strojach.) biegną ulicą trzymając w ręce patelnie z usmażonym naleśnikiem podrzucając go w czasie biegu.

Marcin
Przedstawiciel młodej emigracji jednak nie w UK a... na Islandii! Wielka Brytania leży jednak w kręgu jego zainteresowań zwłaszcza wszelkie aspekty kulturalne i historyczne. Autor cyklu "Ikony Wielkiej Brytanii".

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*