Pociągiem z Londynu do Warszawy? Sprawdzimy to!

Wiele na tym blogu napisałem artykułów o podróżowaniu na trasie Polska – Anglia. Było o autokarach, samolotach, promach, o strachu przed lataniem i kilka innych. Samolotem szybko, ale bywa stresująco i nie każdy lubi latać. Autokarem bardziej przyziemnie i z mniejszym stresem, ale to przecież ponad doba w podróży. A co byście powiedzieli na złoty środek? Na podróż szybszą i o niebo wygodniejszą niż autokarem, ale bez żadnego lotniskowego rozgardiaszu, bez strachu przed lotem i bez bezsensownych dopłat do każdego kilograma dodatkowego bagażu? Niemożliwe? A jednak. Tym razem wybieramy pociąg! A żeby nie było, że polecam coś w ciemno, postanowiłem z żoną wybrać się pociągiem do Polski i to już w ten weekend!

Już na wstępię muszę uprzedzić, że nie ma żadnego bezpośredniego połączenia kolejowego na tej trasie. Jeżeli więc nie lubicie przesiadek, możecie sobie odpuścić dalsze czytanie. Jeśli jednak dwie proste przesiadki nie stanowią dla Was przeszkody, zapraszam do lektury.

Trasa przejazdu pociągiem z Londynu do Warszawy

Połączenie, mimo że nie bezpośrednie, jest banalnie proste. Pierwszy etap to Londyn – Amsterdam, drugi Amsterdam – Berlin, a trzeci Berlin Warszawa. Jak widzicie, są tylko dwie przesiadki: pierwsza w Amsterdamie, druga w Londynie. Pociągi na tych trasach kursują dość często, więc można dostosować czas na przesiadkę do swoich preferencji. Od 20 min do nawet 24 godzin. Dodatkowo zarówno w Amsterdamie jak i w Berlinie nie trzeba wychodzić z dworca. Na tym samym dworcu wysiadacie i wsiadacie do kolejnego pociągu. Trzeba jedynie zmienić peron. Numer peronu znajduje się na bilecie, więc każdy kto zna cyfry, poradzi siobie. Nie musicie się zatem obawiać bariery językowej, chyba każdy rozpozna na tablicy numer peronu 😉 Dodatkowo w każedym z tych trzech pociągów obowiązują miejscówki, więc wszystko co należy zrobić, to znaleźć wagon oznaczony numerem z biletu (np. 245) a następnie odpowiednie miejsce (np. 39). I to cała skomplikowana historia. 

Ile to kosztuje?

Nie tak dużo, jakby się wydawać mogło! Oczywiście cena zależy od terminu wyjazdu i od tego z jakim wyprzedzeniem bilety zostały zakupione. Jednak poza sezonem wakacyjnym czy świątecznym, kupując bilety z przynajmniej miesięcznym wyprzedzeniem, cena jest na prawdę znośna. My za etap Londyn – Amsterdam zapłaciliśmy 70 funtów za dwie osoby, a za etap Amsterdam – Warszawa (z przesiadką w Berlinie) jedyne 68 funtów, co razem daje 138 funtów za cały przejazd. I to wszystko. Żadnej dopłaty za bagaż (oboje możemy wziąć po jednej dużej walizce + bagaż podręczny), żadnego ważenia torby (warunkiem jest, że bagaż może unieśc jedna osoba 😀 ) i żadnych innych ukrytych opłat. Dla porównania dwa bilety na autokar z Londynu do Warszawy na ten sam dzień kosztowały by nas 170 funtów, a więc całe 32 funty więcej! 

Ile to trwa?

Zdecydowanie dłużej niż samolotem i dużo krócej niż autokarem! Mówiłem, że to złoty środek! Same czasy przejazdu wyglądają następująco:
Londyn – Amsterdam 4 godziny
Amsterdam – Warszawa – 12 godzin (wliczając w to 20 min na przesiadkę w Berlinie.

Jak widzicie sam przejazd zajmuje 16 godzin. Czas całej podróży zależy od tego, ile dacie sobie czasu na przesiadkę w Amsterdamie. Niestety w momencie pisania tego artykułu przewoźnik czasowo drastycznie zmniejszył liczbę przejazdów do… jednego, więc nie mogę Wam podać najkrótszej przerwy, ale z tego co pamiętam, jest to około 1 godzina. Czyli cała podróż może zamknąć się w 17 godzinach! Znów dla porównania: przejazd autokarem zajmuje 24 godziny na tej trasie pod warunkiem, że nie będzie korków. My wybraliśmy opcję wypoczynkową, tzn. w sobotę po południu będziemy w Amsterdamie, gdzie mamy nadzieję trochę pozwiedzać, a w niedzielę rano wyjezdżamy do Polski.

Najważniejsze na koniec.

Będziemy dla Was relacjonować naszą podróż etap po etapie na bieżąco. Relacji szukajcie na naszym facebooku . Pokażemy Wam jak wyglądają pociągi, jaki jest komfort podróży, jak to wszystko wygląda i działa. A gdy już zajedziemy na miejsce, spodziewajcie się obszernej relacji na naszej stronie, w której będzie trochę więcej zdjęć i szczegółów, a także porównamy sobie jak wypada taka podróż koleją na tle autokaru i pociągu.

Artykuł o tym jak i gdzie kupić bilety, jak sprawdzić połączenia i wszystkie szczegóły dotyczące rezerwacji w jutrzejszym artykule.

 

Michał
Założyciel i administrator bloga Ponglish.eu. Na co dzień mieszka i pracuje w Anglii. Borykał się z problemami które sam teraz opisuje na tej stronie. Zadawał w internecie pytania, na które dziś udziela odpowiedzi.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*