Telewizja w UK

Telewizja to od lat nieodłączny aspekt ludzkiego życia. I chociaż powoli zaczyna przegrywać z internetem, wciąż wielu z nas lubi jak „coś buczy i miga” w tle. Kilka miesięcy temu opisałem niewielkie możliwości oglądania polskiej telewizji w UK. Dziś zajmiemy się tematem telewizji „tubylczej” czyli angielskojęzycznej.
Zanim przedstawię Wam sposoby na oglądanie TV na Wyspach, muszę przypomnieć o obowiązkowej opłacie którą należy uiścić, jeśli oglądamy telewizję w jakiejkolwiek formie i w jakimkolwiek języku w czasie rzeczywistym. Inaczej mówiąc, jeśli mamy telewizor, ale oglądamy tylko filmy na dvd, opłata nas nie obowiązuje. Ale jeśli oglądamy telewizję online na telefonie to już tak. Opłata jest naliczana na jeden dom czy mieszkanie (niezależnie od ilości mieszkańców i liczby urządzeń) i wynosi na dzień dzisiejszy 145,50 GBP za rok. Abonament można zapłacić jednorazowo lub w kilku ratach. Nie warto się uchylać, gdyż kary potrafią być bardzo dotkliwe. A kontrolerzy dysponują odpowiednią aparaturą dzięki której mogą sprawdzić czy u nas ogląda się telewizję bez wchodzenia do mieszkania.
Wszystkie informacje na ten temat znajdziecie tutaj: www.tvlicensing.co.uk
Za pośrednictwem tej strony można także dokonać wpłaty. Serwis jest w języku angielskim (co oczywiste) i jeśli będzie taka wola czytelników (dajcie znać w komentarzach) pokuszę się o krótki tutorial jak z niej korzystać.
To tyle kwestii prawnych, włączmy telewizor.

Freeview

Najprostszym i najtańszym sposobem odbierania anglojęzycznych kanałów w UK jest oczywiście cyfrowa telewizja naziemna. Obsługiwana jest przez spółkę Freeview do której należą najwięksi brytyjscy nadawcy, min BBC czy ITV. Na tej platformie znajdziecie około 60 kanałów w tym kilka w jakości HD. Jest to opcja zupełnie wystarczająca dla średnio wymagających widzów. Codzienna porcja filmów, seriali, sportu czy rozrywki jest zapewniona. Jedyny koszt (poza licencją o której pisałem wyżej) to zakup anteny. W wielu miejscach (szczególnie w miastach) wystarczy najprostsza pokojowa antena za kilka, kilkanaście funtów podłączona do telewizora. Wszystko o tej bezpłatnej platformie, listę kanałów i zasięg znajdziecie na stronie: www.freeview.co.uk

Freesat

To praktycznie ta sama platforma co wyżej z tym, że nadawana za pośrednictwem satelity. Do jej odbioru potrzebna jest antena satelitarna i odpowiedni dekoder który możecie kupić u źródła:
www.freesat.co.uk tam też znajdziecie listę kanałów i wszelkie potrzebne informacje.

Internet

Na stronie www.tvplayer.com/freeview możecie oglądać za darmo podstawowe kanały z platformy Freeview a za dodatkową opłatą uzyskać dostęp do ponad 200 kanałów telewizyjnych. Jakość obrazu zależeć będzie oczywiście od szybkości Waszego łącza internetowego.
Dla bardziej wymagających istnieją oczywiście platformy cyfrowe w których można wybierać w wielu abonamentach oferujących sport, filmy, pakiety familijne, czy dziecięce. Ich cena może wynosić kilkadziesiąt, a czasami ponad sto funtów za miesiąc. Jednak efekt jest podobny jak w Polsce, czyż nie jest znane nam powszechne powiedzenie „dwieście kanałów a i tak nie ma co oglądać”? Zanim zdecydujecie się uwiązać umową, proponuję najpierw wypróbować darmowe sposoby, zwłaszcza telewizję naziemną.
Najpopularniejsze platformy z telewizją (i nie tylko bo znajdziecie tam oferty na internet, czy telefon):
SKY – www.sky.com
BT – www.bt.com
TALK TALK – www.talktalk.co..uk

Jeśli jesteście zainteresowani tematem polskojęzycznych kanałów dostępnych w UK, polecam dwa starsze artykuły:

www.ponglish.eu/jak-ogladac-polska-telewizje-w-uk-cz-1
www.ponglish.eu/jak-ogladac-polska-telewizje-w-uk-cz-2

Miłego oglądania!

Michał
Założyciel i administrator bloga Ponglish.eu. Na co dzień mieszka i pracuje w Anglii. Borykał się z problemami które sam teraz opisuje na tej stronie. Zadawał w internecie pytania, na które dziś udziela odpowiedzi.

2 Komentarze

    • Dziękuję za miły komentarz. A bać się nie ma czego. Wiem, że wszystko jest nowe i obce, ale z każdym dniem brytyjska rzeczywistość pozwala się oswajać coraz bardziej. Wiem, bo sam to przerabiałem. Powodzenia! A w razie jakichkolwiek wątpliwości proszę pisać. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*