Ikony Wielkiej Brytanii #22 The Rolling Stones cz.1

Za oknami raz piękne słońce innym razem znów zachmurzone niebo i padający deszcz. W kalendarzu listopad. Przed nami długie wieczory, a to doskonała okazja, by jeden z takich wieczorów spędzić na lekturze kolejnego artykułu z serii „Ikony Wielkiej Brytanii”. Ponglishową jesień zaczynamy od muzycznego akcentu. Zapraszam na spotkanie z „The Rolling Stones”.

The Rolling Stones” jest angielskim zespołem rockowym założonym w 1962r. w Londynie. W oryginalnym składzie zespołu byli: Brian Jones ( Gitara rytmiczna, harmonijka), Mick Jagger (Wokal prowadzący), Keith Ritchards (Gitara prowadząca, wokal wspierający), Bill Wyman (Gitara basowa), Charlie Watts (Perkursja) i Ian Stewart ( Klawisze). Mick Jagger i Keith Ritchard przyjaźnili się w dzieciństwie i chodzili do jednej klasy w Dartford w Kent aż do przeprowadzki Jaggera do Wilmington, gdzie wspólnie z Dickiem Taylorem założył garażowy zespół grający głównie przeróbki (Covery) Muddy’ego Wattersa. Chucka Berry’ego, Little Richarda, Howlin’a, Wolfa and Bo Diddleya. Mick i Richard spotkali się ponownie w 1960 roku na peronie drugim, na stacji kolejowej w Dartford. To spotkanie zaowocowalo dołączeniem Richarda do Micka i Taylora. Panowie często spotykali się w domu Jaggera. Pod koniec 1961 roku spotkania przeniosły się do domu Taylora, gdzie do całej trójki dołączyli  Alan Etherington i Bob Beckwith, Cała grupa zaczęła nazywać siebie „The Blue Boys”. W czerwcu 1962 roku w skład zespołu wchodzili: Mick Jagger, Brian Jones, Keith Ritchards, Ian Stewart, Dick Taylor i perkusista Tony Chapman. Według Richarda obecną nazwę zespołu wymyślił Jones, który zapytany podczas rozmowy telefonicznej z Jazz News, o nazwę zespołu zobaczył leżącą na podłodze płytę Muddy’ego Watersa, na której jeden z utworów zatytułowany był „Rolling Stones” i ten właśnie tytuł podał jako nazwę zespołu.

12 lipca 1962 roku w The Marquee Club przy 165 Oxford Street w Londynie Jagger, Richard i Jones wspólnie ze Stewartem i  Dickiem Taylorem na basie zagrali pierwszy komercyjny koncert pod nazwą „The Rolling Stones”.  Grupa zatrudniła jako swojego menedżera publicystę Andrew Looga Oldhama kierującego wcześniej Beatlesami. 07 czerwca 1963 roku został wydany pierwszy singiel Rolling Stonesów, którym była przeróbka piosenki Chucka Burry’ego „Come On”. Pod koniec roku Oldham zaaranżował pierwszą dużą trasę koncertową zespołu, która jesienią 1963 roku stała się „poligonem doświadczalnym dla młodego zespołu. Podczas tej trasy zespół wydał swój drugi singiel, którym była piosenka duety Lennon – McCartney pod tytułem „I wanna be your Man”. Pierwszy album zespołu  składał się głównie z przeróbek piosenek innych artystów za wyjątkiem jednej oryginalnej kompozycji autorstwa Jaggera i Richardsa pod tytułem „Tell Me (You’re Coming Back)” i dwóch utworów przypisywane Nankerowi Phelge’owi –pseudonimowi, którym podpisywano piosenki napisane przez całą grupę.

Podczas pierwszej trasy koncertowej zespołu w Stanach Zjednoczonych muzycy spędzili dwa dni w Chess Studios w Chicago, w czasie których nagrali przeróbkę utworu Bobby’ego i Shirley Womack zatytułowanego „It’s all over now”, który stał się numerem 1 w UK. W styczniu/lutym 1965 roku zespół zagrał 34 tysiące koncertów dla około 100 tysięcy ludzi w Nowej Zelandii i Australii. Singiel „The Last Time” był pierwszą autorską kompozycją Jaggera i Richardsa, który stał się numerem 1 w UK, a wydany późną wiosną 1966 roku album „Aftermath” był pierwszym albumem składającym się w całości z kompozycji autorstwa Jaggera i Richardsa. 03 lipca 1969 roku w niewyjaśnionych okolicznościach we własnym basenie w swoim domu utopił się Brian Jones. Mimo tej tragedii grupa zdecydowała się zagrać zaplanowany na dwa dni później koncert w hołdzie tragicznie zmarłemu Jonesowi, który obejrzało około 250 tysięcy ludzi, a z zespołem po raz pierwszy zagrał nowy gitarzysta Mick Taylor.

W 1970 roku grupa założyła własną wytwórnię muzyczną – Rolling Stones Records, a rok później wydała swój pierwszy wyprodukowany w swojej wytwórni, album zatytułowany „Sticky Fingers”. „Sticky Fingers” stało się później charakterystycznym logo wytwórni założonej przez grupę, które również stało się logo całego zespołu. Była to para warg z wystawionym językiem. Projektant John Pasche stworzył logo w oparciu o sugestie Jaggera, który chciał skopiować wysunięty język Kali – bogini Hindu. Po wydaniu albumu „Sticky Fingers” zespół przeprowadził się do wynajętej przez Richardsa willi Nellcôte na południu Francji. W listopadzie 1972 roku zespół pojechał do Kingston na Jamajce, gdzie rozpoczął nagrywanie kolejnego albumu, na którym można było usłyszeć utwór „Angie”, który stał się później światowym hitem. Z końcem 1974 roku z zespołu odszedł Taylor, a grupa musiała znaleźć jego następcę. Zarówno Richards jak i Jagger preferowali, by grupa pozostała czysto brytyjska, co zaowocowało dołączeniem do zespołu Ronnie Wooda w 1975 roku tuż przed zbliżająca się kolejną trasą koncertową w Ameryce.

Mimo, że w początku lat siedemdziesiątych zespół pozostawał popularny krytycy muzyczni zaczęli lekceważyć rosnący dorobek zespołu przez co sprzedaż płyt nie spełniła zakładanych oczekiwań. W połowie lat siedemdziesiątych po ty  jak na muzycznej scenie większe wpływy osiągnął punk rock wielu ludzi zaczęło traktować grupę jako przestarzałą. Zmiana takiego postrzegania grupy miała miejsce w 1978 roku po wydaniu albumu „Some Girls” zawierającego takie hity jak: „Miss You”, „Far Away Eyes”, „Beast of Burden” czy „Shattered”. Sukces album na nowo przywrócił popularność zespołowi wśród młodych ludzi. Na początku 1981 roku roku zespół zdecydował się wyruszyć w kolejną trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych, spędzając jednocześnie trochę czasu na przygotowywaniu i nagrywaniu kolejnego albumu zatytułowanego „Tattoo You”.  Jak do tej pory była to ich największa, najdłuższa i najbardziej efektowna trasa koncertowa.

W roku 1984 Mick Jagger podpisał kontrakt solowy z wytwórnią CBS Records i skupił się na pracy nad swoim solowym album. W grudniu 1985 roku na atak serca zmarł współzałożyciel zespołu Ian Stewart. The Rolling stones w lutym 1986 roku w klubie London’s 100 zagrali specjalny koncert w hołdzie zmarłemu Stewartowi. Miesiąc później The Rolling Stones wydali kolejny album – „Dirty Work”. Jagger odrzucił udział w trasie koncertowej promującej album i wyruszył w swoją własną solową trasę koncertową zawierającą piosenki grupy.

Marcin
Przedstawiciel młodej emigracji jednak nie w UK a... na Islandii! Wielka Brytania leży jednak w kręgu jego zainteresowań zwłaszcza wszelkie aspekty kulturalne i historyczne. Autor cyklu "Ikony Wielkiej Brytanii".

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*