Ikony Wielkiej Brytanii #18 William Shakespeare cz.1

W ostatnim artykule z cyklu: „Ikony Wielkiej Brytanii” odwiedziliśmy „The Globe Theatre” i poznaliśmy jego historię, a dziś zapraszam Was drodzy czytelnicy na spotkanie z postacią, której imię i nazwisko pojawiło się przy okazji artykułu o najsłynniejszym teatrze na wyspach, a która z „The Globe” związana jest od samego początku jego istnienia. Dla wielu postać bardzo kontrowersyjna, ale często nazywana angielskim poetą narodowym. Aktor, pisarz, najwspanialszy dramaturg wszech czasów. Zapraszamy na spotkanie z Williamem Shakespeare’em.

Pomimo braku jakichkolwiek rejestrów urodzeń kroniki kościelne wskazują, że William Shakespeare został ochrzczony w Kościele Świętej Trójcy (Holy Trinity Church) w Stratford-upon-Avon 26 kwietnia 1564 roku, co pozwala wierzyć iż urodził się około 23 kwietnia 1564 roku lub też dokładnie 23 kwietnia i właśnie tą datę naukowcy przyjmują za datę urodzin poety. Był trzecim dzieckiem Johna Shakespeare’a (Handlarza skórami) i Mary Arden (Była miejscową dziedziczką ziemską). William miał dwie starsze siostry:  Joan i Judith oraz trzech młodszych braci: Gilberta, Richarda i Edmunda. W istniejących skąpych zapiskach dotyczących dzieciństwa Williama w zasadzie brak jest informacji o jego edukacji. Naukowcy podejrzewają, że uczęszczał on do „The King’s New School w Stratford, która uczyła czytania pisania i filologii klasycznej.

W wieku 18 lat William poślubił o osiem lat starszą od siebie Anne Hathaway, która jak się okazało była ciężarna. Ślub odbył się 28 listopada 1582 roku w Worcester w prowincji Canterbury. 26 maja 1583 roku przyszło na świat ich pierwsze dziecko – córka Susanna, a dwa lata później, 02 lutego 1585 roku urodziły się bliźniaki Hamnet i Judith. Hamnet zmarł z niewiadomych przyczyn w wieku 11 lat. Okres życia Williama po urodzeniu bliźniaków naukowcy określają mianem: the „lost years” ( „Stracone lata”) ze względu na brak jakichkolwiek zapisków na temat życia poety w tym czasie. Istnieje wiele różnych domysłów związanych z możliwą działalnością Williama w tym okresie, ale ogólnie wierzy się, że przybył do Londynu w połowie lub pod koniec 1580 roku i początkowo pracował jako stajenny w mniejszych londyńskich teatrach, by później zarabiać na życie jako aktor i dramatopisarz.

Istniejące dokumenty wskazują, że na początku roku 1590 Shakespeare był wspólnikiem w „Lord Chamberlain’s Men” –  trupie teatralnej z Londynu, która po koronacji króla Jamesa I (Jakub I) zmieniła swoją nazwę na „The King’s Men”. W 1597 roku zostało wydanych 15 z 37 sztuk napisanych przez Shakespeare’a. W Kronikach cywilnych istnieją informacje wskazujące na to że William zakupił w tym czasie dla swojej rodziny drugi największy dom w Stratford, nazywany „New House” i położony o cztery dni drogi konno od Londynu, więc uważa się, że Shakespeare spędzał większość czasu w mieście a dom odwiedzał tylko raz w roku podczas Wielkiego Postu, kiedy to teatry były zamknięte. W 1599 roku Shakespeare wraz ze swoimi wspólnikami wybudował swój własny teatr, który nazwano „The Globe”.

Marcin
Przedstawiciel młodej emigracji jednak nie w UK a... na Islandii! Wielka Brytania leży jednak w kręgu jego zainteresowań zwłaszcza wszelkie aspekty kulturalne i historyczne. Autor cyklu "Ikony Wielkiej Brytanii".

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*