Niniejszym artykułem do ekipy Ponglish.eu dołączył Grzegorz którego serdecznie witamy. Grzegorz wie naprawdę dużo o Wielkiej Brytanii i w kolejnych artykułach przybliży nam sporo ciekawostek o tym państwie, a także powie to co chcielibyśmy wiedzieć, a zwyczajnie boimy się zapytać. Dziś artykuł o… pewnym mocnym alkoholu rodem z Wysp Brytyjskich. Zapraszamy do lektury.
Uisge beatha jak brzmi jej gaelicka nazwa, dla nas znana jako Whisky lub Whiskey. Znany trunek, który zaczyna w Polsce zdobywać coraz większą popularność ma swoje początki w Wielkiej Brytanii, najprawdopodobniej w Irlandii, gdzie tamtejsi mnisi pędzili trunek zwany Aqua vitae (woda życia) już w VII wieku. Uzyskiwano ją poprzez destylację owoców i używano w celach leczniczych, na przedłużenie życia, łagodzenie kolki, na paraliż itp. Jeszcze dziś widujemy czasami w filmach jak ktoś przemywa ranę polewając ją whisky właśnie. Różne podania przypisują jej powstanie Świętemu Patrykowi, patronowi Irlandii, który ma swoje święto, podczas którego farbuje się między innymi wodę na zielono (o tym święcie w oddzielnym artykule).
W XVII wieku zaczęto używać nazwy uiskie, która ewoluowała w 1715 roku do whiskie, a od 1735 roku funkcjonuje jako whisky. Do Szkocji dotarła w IX wieku i już wtedy jej lecznicze właściwości były sprawą drugorzędną. Międzynarodowej karierze pomogła filoksera winiec, szkodnik przywieziony do Francji z Ameryki Północnej, który spustoszył winnice w latach 80-ych XIX wieku, przez co spadła produkcja koniaku. W latach 20-ych XX wieku w USA wprowadzono prohibicję, która mocno przerzedziła ilość destylarni, szczególnie w Irlandii, która produkowała głównie na tamtejszy rynek. W 1933 roku pozostały tylko 2 irlandzkie gorzelnie oraz 40 szkockich, które to właśnie po zniesieniu prohibicji wyparły irlandzką wodę życia.
Najstarszą zachowaną i nadal działającą destylarnią na świecie jest jednak irlandzka, a konkretnie The Old Bushmills Distillery, która powstała w 1784 roku, a obecnie należy do Jose Cuervo. Dziś whisky wytwarzana jest w wielu krajach, ale najgłośniej mówi się o szkockiej, amerykańskiej, irlandzkiej i japońskiej. Podobnie wytwarzana była także Starka, produkowana głównie w Polsce, na Litwie i w Rosji.
Zdjęcie pochodzi ze strony http://cigarenvi.com
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis