Jak oglądać polską telewizję w UK cz. 1

AKTUALIZACJA 2019!
Wygląda na to, że serwis polskaplustv.pl nie działa i polska telewizja za pomocą tej platformy nie jest dłużej dostępna. Tym samym nie działa także polska tv na urządzeniu ROKU.

Nie udało mi się póki co znaleźć żadnych oficjalnych informacji na ten temat. Zwyczajnie aplikacja na ROKU zniknęła, a strona polskaplustv.pl nie działa. Jeśli czegoś się dowiem, będę informował na bieżąco.

Słowem wstępu zaznaczę z góry, że w niniejszym artykule przedstawię jedynie legalne sposoby na oglądanie polskiej telewizji w Anglii. Powody są dwa: pierwszy to oczywiście względy prawne no i fakt, że nie popieram żadnej formy piractwa (a nielegalny streaming takowym jest). Drugi powód to odpowiedzialność. Cóż, jeśli coś Wam polecam, to nie chcę Was narażać na żadne nieprzyjemności. A nielegalne serwisy mają to do siebie, że dziś są, a jutro ich nie ma. Jeśli macie ochotę pakować Wasze ciężko zarobione funty w takie niepewne usługi, polecam dobrego wujka Google, ja nie chcę się Wam narażać 😉
Gotowi na odbiór? To zaczynamy

Sposobów na legalne oglądanie naszych rodzimych kanałów, tutdzież filmów w wersji polskiej poza granicami ojczyzny nie ma wiele niestety. W grę wchodzą względy licencyjne i obwarowania prawne, ale to temat na zupełnie inny artykuł i na inny blog.

Polska telewizja satelitarna

Pierwszy sposób to oczywiście antena satelitarna. Działanie jest proste: w Polsce kupujecie dekoder wraz z usługą (Cyfrowy Polsat, NC+ itp), przywozicie go do Anglii, montujecie antenę i cieszycie się polskimi kanałami. Oczywiście musicie pamiętać o regularnym opłacaniu abonamentu. Jeszcze niedawno teoretycznie z polskich dekoderów można było korzystać tylko w Polsce i ich podłączanie w UK było nielegalne, dziś wg moich informacji żadna prawna przeszkoda nie stoi Wam na drodze. Z drugiej jednak strony jest to sposób dość niewygodny zwłaszcza dla nowych emigrantów, którzy czasami i kilka razy w roku zmieniają mieszkanie, a mieszkają zazwyczaj w wynajętych pokojach i nie bardzo mają możliwość zainstalowania anteny. Jeśli jednak macie taką możliwość, Wasz landlord (właściciel mieszkania) wyraził na to zgodę i wiecie że pomieszkacie w tym miejscu dłuższy czas, śmiało możecie pokusić się o satelitarny talerz. Nawet, jeśli nie wybieracie się do Polski, w samym Londynie działa kilka, jak nie kilkanaście firm montujących anteny, dekodery i pośredniczących z zawieraniu umów. Nie polecę Wam żadnej i żadnej nie wymienię, ponieważ satelity nie posiadam i z usług żadnej z nich nie korzystałem. W Google znajdziecie największe firmy wpisując „polska telewizja w uk”.

Polska telewizja przez internet

Powyższy sposób odbioru telewizji nie jest dla każdego, z powodów które wymieniłem. Jeśli mieszkacie w wynajętym pokoju, z umową krótkoterminową, możecie zapomnieć o instalacji satelity. Jednak z pomocą przychodzi niezawodny jak zawsze internet. Poza mnogimi nielegalnymi serwisami udostępniającymi poszczególne kanały, czy filmy, w pełni legalnie możecie skorzystać z dwóch platform.
Polska Plus www.polskaplustv.pl/ To platforma z polską telewizją w UK przez internet. Wybór kanałów nie jest może powalający, ale zawsze to coś. Znajdziecie tam min. TVN24, TVPInfo, Travel Channel, Polsat 2, TV Polonia, iTVN, i kilka kanałów muzyczno – rozrywkowych. Cena pakietu to £8.99/miesiąc. Oglądać można na stronie internetowej (niedostępne niektóre kanały), lub poprzez specjalny dekoder ROKU www.roku.com/en-gb/where-to-buy.
Opcja ta jest zdecydowanie wygodniejsza, gdyż urządzenie obsługujemy normalnym pilotem i nie zajmujemy komputera. Na Ebay można kupić używany model już za £10. W innym artykule napiszę więcej o samym urządzeniu, jego instalacji i włączenia pakietu polskich kanałów. Dodam jeszcze, że samo urządzenie pozwola oglądać czesto za darmo telewizje z całego świata, w tym angielskie, posiada apilikację Youtube, Facebook itp. W kolejnym artykule przybliżę Wam to urządzenie i opiszę w jaki sposób można go zainstalować i jak odnaleźć polskie kanały. Po wszelkie inne informacje dotyczące abonamentu Polska Plus odsyłam Was na ich stronę. Jeśli macie jakiś problem, lub wątpliwości, pytajcie w komentarzach.

Ipla

Świetna platforma, z której korzystam na co dzień. Żeby zacząć oglądać, wystarczy wejść na stronę http://www.ipla.tv/, zarejestrować się, pobrać dedykowany player (program komputerowy) i już można cieszyć się polskimi serialami, filmami i programami. Jest tylko kilka „ale”…

Na Ipli w zasadzie oglądać można za darmo, jednak po pierwsze tylko dział „wideo” zawierający powtórki oraz wyemitowane już odcinki seriali, telewizji na żywo brak. Dodatkowo każdy materiał rozpoczną, a czasami i kilkakrotnie przerwą reklamy. Dodatkowym ograniczeniem są wspomniane we wstępie względy licencyjne, przez co nie wszystkie materiały są dostępne poza granicami Polski. Mimo wszystko wciąż ich jest sporo i na bieżąco są dodawane nowe. Znaleźć tam można programy dokumentalne, seriale fabularne polskie i zagraniczne, programy rozrywkowe i sporo więcej. Jeśli jednak bardzo chcecie zyskać dostęp do programów „live” a do tego drażnią Was reklamy, możecie wykupić pakiet „Ipla World”. Wyłącza on reklamy, aktywuje tryb HD i pozwala oglądać dwa kanały telewizyjne: Polsat News i Superstacja. A kosztuje śmiesznie mało, bo 20 zł za miesiąc, co w przeliczeniu na tutejszą walutę wychodzi jakieś £3.6 czyli mniej więcej cena piwa w Pubie.

Jeśli mimo wszystko to dla Was mało, chcecie mieć dostęp do pełnej oferty programowej Ipla, wielu polskojęzycznych kanałów telewizyjnych oraz do polskich serwisów VOD z zasady niedostępnych za granicą, polecam Wam część drugą tego artykułu, której możecie się spodziewać już wkrótce.

Na zakończenie dodam jeszcze, że polską telewizję oglądać warto, jednak nie zapominajcie o angielskich kanałach które po pierwsze są dużo łatwiej dostępne w UK, po drugie mają nieocenioną wartość dydaktyczną dla nowych emigrantów. Oglądając angielską TV macie możliwość osłuchać się ze swoim nowym językiem, wyłapać nowe słówka a przede wszystkim akcent.

Michał
Założyciel i administrator bloga Ponglish.eu. Na co dzień mieszka i pracuje w Anglii. Borykał się z problemami które sam teraz opisuje na tej stronie. Zadawał w internecie pytania, na które dziś udziela odpowiedzi.

9 Komentarzy

  1. A jak chce kupić Polskę plus to musze mieć angielskie konto w banku? Bo my przyjechaliśmy dopiero 2tyg temu i jeszcze nie mamy

  2. Cześć Weronika.
    To jest bardzo dobre pytanie. Żeby zapłacić musisz mieć kartę debetową lub kredytową raczej angielską. Myślę, że można zapłacić polską kartą kredytową ale nie polecam tego sposobu, gdyż decydując się na abonament zamawiasz subskrypcję odnawialną co miesiąc. Potem będziesz musiała rezygnować z abonamentu i zamawiać od nowa na kartę angielską. Poza tym kurs może być niekorzystny i okaże się, że zapłacisz więcej. Lepiej jak najszybciej załatwić sprawy w banku i zamówić telewizję płacą swoją nową kartą.

    • A szkoda. Bo od dawna szukam kogoś, kto by mi kompleksowo zainstalował talerz i polską TV. No, ale to East Sussex jest. Tak czy siak powodzenia. Przewiduję wzrost zamówień w tych trudnych czasach. Trzymajcie się zdrowo 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*