Jak dostać się do Anglii?

Wielka Brytania nie leży blisko Polski, a przynajmniej nie tak blisko, jak choćby Niemcy, Słowacja czy Litwa. Dojazd tutaj nie należy ani do najtańszych, ani do najszybszych. Nie licząc podróży samolotem, jest to wyprawa która potrwa minimum jeden dzień, a czasami i dłużej. Jaki środek transportu najlepiej wybrać? To już oczywiście zależy od Was. W tym artykule przybliżę Wam nieco różne możliwości między którymi możecie wybierać.

Do Anglii samolotem

Oczywiście najszybszym sposobem jest droga powietrzna. Średni czas lotu to ok. 2,5 godziny jednak trzeba do tego doliczyć czas dotarcia na lotnisko i spędzony na nim oddając się przyjemnym zajęciom takim, jak odprawa, kontrola bezpieczeństwa czy paszportowa. Ceny są różne, można znaleźć bilet w promocji tanich linii lotniczych za 20-30 zł, można też zapłacić i ponad 1000 zł za klasę biznes w British Airways. Przy zakupie biletów rządzi jedna główna zasada: im wcześniej, tym taniej. Warto rezerwować swoje bilety z 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem. Warto też poświęcić dłuższą chwilę na poszukiwania biletów, gdyż może się zdarzyć promocja np. w LOT, gdzie kupimy komfortowe miejsce z poczęstunkiem i bagażem dodatkowym w cenie biletu z tanich linii.

Pomocna w wyborze przewoźnika będzie strona www.skyscanner.pl gdzie możecie porównać sobie ceny różnych linii latających do UK z wybranego przez Was miasta. Jeśli jesteście zdecydowani na konkretną firmę, zawsze po zakup biletu odsyłam na stronę przewoźnika, unikniecie dzięki temu dodatkowych opłat.

Popularne linie lotnicze na tej trasie:
Ryanair (tania linia)
Easy Jet (tania linia)
Wizz Air (tania linia)
PLL Lot
British Airways
Można znaleźć oczywiście połączenia innych przewoźników, wyżej wymieniene linie lotnicze są najpopularniejsze na tej trasie i prawdopodobnie obsługują największą liczbę połączeń.
Więcej na temat podróży lotniczej przeczytacie w dwuczęściowym artykule:
Podróż samolotem do Anglii cz. 1
Podróż samolotem do Anglii cz. 2

Do Anglii Autokarem

Długa droga, kilkadziesiąt godzin w autobusie, zdrętwiałe nogi. Wady tego sposobu podróży nasuwają się na myśl same. A zalety? Niska cena, możliwość zabrania dużego bagażu, wyprawa przez kilka państw, nowe znajomości. No i nie odrywamy się od powierzchni ziemi co dla osób ze strachem przed lataniem nie jest bez znaczenia. Ceny biletów w jedną stronę oscylują między 200 a 350 zł z wliczonym w to zazwyczaj bagażem i ubezpieczeniem. Bywają promocję obniżające cenę o 10-15% a praktycznie każdy przewoźnik ma w swojej ofertę karty stałego klienta gwarantujące zniżki przy każdym kursie. Firm obsługujących trasę Polska – Anglia jest kilka, warto korzystać z usług tych największych:
Agat
Sindbad
Polonia Transport (współpracuje z Sindbadem).
Bilety można zakupić w większości biur podróży, dzwoniąc pod podane na firmowych stronach numery telefonów, bądź poprzez systemy biletowe:
Euro Ticket
Voyager

Polecam zapoznać się z obiema platformami. Korzystanie z nich jest o tyle wygodne, że można na nich wyszukać kurs w interesującym nas dniu a system sam wskaże firmy przewozowe realizujące połączenie. Nawet jeśli zdecydujemy się na zakup biletu w biurze turystycznym czy też dzwoniąc do konkretnego przewoźnika, za pomocą systemów biletowych mamy możliwość porównać ceny i wybrać najlepszą dla nas opcję.

Więcej o podróży autokarem przeczytasz w dwuczęściowym artykule:
Podróż autokarem do Anglii cz. 1
Podróż Autokarem do Anglii cz. 2

Do Anglii samochodem

Dobra opcja dla rodzin i osób które chcą być niezależne. Ciężko mi podać przybliżony chociaż koszt takiej wyprawy ze względu na mnogość czynników które wpływają na cenę. Od miejsca startu w Polsce, przez wybraną trasę, poprzez pokonanie Kanału Angielskiego (do wyboru prom i Eurotunel) aż po miejsce docelowe w UK. Wiadomo, że im dłuższa trasa tym większe zużycie paliwa należy uwzględnić a jest ono także zależne od Waszego samochodu. Czas podróży także zależy od wielu czynników. Dla przykładu znajomi jeżdżący z południowej Anglii do miasta blisko niemiecko – polskiej granicy spędzają w samochodzie ok 15-17 godzin nie robiąc żadnych dłuższych postojów. Jednak trasa ze wschodniej Polski do np. Irlandii może już zająć drugie tyle czasu.

Jadąc samochodem warto wcześniej zaplanować trasę, podzielić ją na etapy i starać się ich trzymać. Dobrze, gdy kierowca ma zmiennika, jeśli nie, warto przewidzieć dłuższy odpoczynek po drodze a może i nocleg. Dodatkowo przyda się garść euro, gdyż taka waluta obowiązuje we wszystkich krajach które miniemy między Polską a UK.
I sprawa najważniejsza: przeprawa. Podobnie jak z biletami na samolot, warto pokusić się o rezerwację odpowiednio wcześniej. Do wyboru jest przeprawa promowa (opcja tańsza i dłuższa) i podróż Eurotunelem. Jest drożej ale i zdecydowanie szybciej. Ceny możecie porównać i kupić bilety na stronie: www.aferry.pl

Trudno mi cokolwiek więcej na ten temat napisać, jako że jestem osobą niezmotoryzowaną i prawdopodobnie każdy kierowca wie, jak przygotować się do długiej trasy.

Do Anglii pociągiem

Nie, to nie jest żart! Podróż pociągiem jest jak najbardziej możliwa, a także może być krótsza od opcji autokarowej, czy samochodowej! Jednak krótsza, nie oznacza łatwiejsza. Jest to na tyle ciekawy temat, że w najbliższym czasie poświęcę mu odrębny artykuł. Dla niecierpliwych podam tylko kilka najważniejszych informacji.

Podróż koleją z Warszawy do centrum Londynu trwa około 15-16 godzin, jednak pasażerów czaka kilka przesiadek: pierwsza w Berlinie, następnie w Kolonii i Brukseli. Pociąg ze stolicy Belgii zawiezie nas prosto na międzynarodowy dworzec St Pancras International w Londynie.

Cała podróż realizowana jest przez kilka firm, w tym przez PKP. Na całą trasę można jednak kupić bilety na stronie niemieckiego przewoźnika www.bahn.de

Więcej szczegółów na temat tej fascynującej wyprawy (bo trudno to nazwać zwykłym przemieszczeniem się od punktu A do punktu B) już wkrótce.

Do Anglii busem

Na koniec ostatni i nieco kontrowersyjny sposób transportu – prywatny bus. Kontrowersyjny, gdyż różnie z tymi busami bywa. Teoretycznie trasa powinna zostać pokonana w czasie o kilka godzin krótszym niż w przypadku połączenia autokarowego, ale z tym bywa różnie. Z drugiej strony większość firm przewozowych świadczy usługi „od drzwi do drzwi” co oznacza, że bus podjedzie po Was pod wskazany adres i odstawi Was w Anglii tam, gdzie chcecie. Jest to niewątpliwy plus, który rodzi jednak spory minus, jaki? Otóż, jeśli będziecie mieli pecha i to Was bus zabierze jako pierwszych, możliwym jest że spędzicie wiele godzin podróżując po Polsce w celu zabrania pozostałych pasażerów. Czasami może to znacznie wydłużyć czas jazdy. Nie jest to oczywiście zasada, jednak z opowieści i komentarzy w internecie wiem, że tak się zdarza. Kolejny minusik to komfort jazdy. Już kilkanaście godzin w dużym i mimo wszystko przestronnym autokarze może dać się mocno we znaki, a co dopiero w małym busie. Wybierając tę formę transportu musicie nastawić się na minimalną ilość miejsca i naprawdę ograniczony komfort.
Nie mniej jednak może to być opcja i tańsza i szybsza od połączenia Autokarowego.
Celowo nie podaję tutaj żadnych namiarów gdyż osobiście nie przetestowałem żadnej takiej firmy przewozowej, dodatkowo tych firm jest naprawdę bardzo dużo i ciężko jest stwierdzić ich rzetelność. Wystarczy w Google wpisać hasło „busy do Anglii” i dostaniecie całą listę firm. Jeśli korzystaliście z usług godnej polecenia firmy przewozowej, podzielcie się w komentarzu, może dla kogoś będzie to pomocna informacja.

Który środek transportu wybrać?

Nie ma jednej, idealnej metody przedostania się do UK. Wybór środka transportu zależy od Waszych preferencji: ma być tanio, czy szybko? Mają być widoki, czy Wam na tym nie zależy. Kto się boi latać, wybierze autokar, kto lubi podróże i przygody pojedzie pociągiem itp. Kto chce obniżyć koszty i zabrać ze sobą jak najwięcej, pojedzie Autokarem.
A jaka jest Wasza ulubiona forma transportu? Piszcie w komentarzach.

Michał
Założyciel i administrator bloga Ponglish.eu. Na co dzień mieszka i pracuje w Anglii. Borykał się z problemami które sam teraz opisuje na tej stronie. Zadawał w internecie pytania, na które dziś udziela odpowiedzi.

3 Komentarze

  1. Nie lubię samolotów bo się boję 🙂 Nie lubię autokarów bo strasznie nudno i niewygodnie 🙂 busów nienawidzę bo za szybko jeżdżą i ciasno okrutnie 🙂 Samochodu nie mam 😀 Ale pociągi uwielbiam i chętnie bym sie przejechała na urlop do Anglii pociągiem. Orientujesz się może ile to kosztuje? Bo na tej stronie co podałeś znalazłam połączenie ale cen nie podają 🙁 Fajny artykuł dzięki 🙂

  2. Cześć Gocha
    Ceny niestety nie mogę Ci podać, gdyż jest ona uzależniona od daty. Portal bahn.de faktycznie nie podaje cen. Żeby poznać koszt, należy wstępnie zarezerwować wybrane połączenie i podać kontakt do siebie (e-mail). W ciągu ok. 24 godzin dostaniemy pełną informację o połączeniu zawierającą cenę.
    W przybliżeniu cała trasa powinna kosztować od 60 do 120 euro.

  3. Z busami jest sporo minusów i podróż rzeczywiście może być męcząca. Jednak polecam UK Busy – Busy do Anglii, dość nowoczesna flota co przekłada się na wygodę, a do tego plusem jest to, że w cenie biletu możemy zabrać 2 bagaże do 30kg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*